Olympijské medaily získali najlepší

Autor: Jozef Mikloško | 3.10.2011 o 19:22 | (upravené 4.10.2011 o 20:26) Karma článku: 10,36 | Prečítané:  1868x

Jediná krátka schôdza orgkomitetu (Caco, Dede, Saky a Dodo) v predvečer olympiády a ráno to prepuklo (Caco som ja, Dede je brat Marián, Sakyho Steszkála otec bol súkromný stolár aj za komunizmu, mal 10 detí a večer občas „pilinovú“ polievku. Dodo Holka bol prífrcok šprintérskej rodiny: Lajo vedel 100-ku pod 11 s., Marta bola majsterka Slovenska na 60 m. Obidvaja už behajú za AC Nebo. Právo na priamy prenos 8. KOH  kúpilo CNN a Wikileaks, ale 11.septembra mali iné úlohy...

Ladislav Petrovič (77), bronzová medaila z majstrovstiev sveta veteránov v disku 2011 v USALadislav Petrovič (77), bronzová medaila z majstrovstiev sveta veteránov v disku 2011 v USAMichal Volárik

Ráno Dede zbúchal bránky, batérie s kofolou a pivom doniesol Igor Furka. Čapovala sa aj akási číra tekutina, s chuťou, zápachom a ružencovými korálkami. Vekový priemer pretekárov sa zvýšil na 71, súťažil aj 83 ročný Vojo Valent a Pišta Guba, ktorý kalvársku hymnu pri olympijskom sľube iba zarecitoval:

Pri kostole lipka, pri nej rovná pláň, nad ňou Kalvária malá ako dlaň.

Malá ale krásna, srdca môjho zdroj, tam som žil ja mladý, tam je domov môj.

 

   Úvodom bola spomienka na 47 kamarátov, ktorí už odišli do večných lovísk, najmä za tohoročných - Valenta Takáča a Cicu Gubovú. Preteky sme preto nazvali Takáčov memoriál, pred 2 rokmi bol kráľ strelcov. Odteraz sa KOH pomenujú po exnositeľovi medaily, ktorý v roku olympiády prvý umrie.  

   Nástup futbalistov pod vedením rozhodcu Maspoliho – M. Tankoviča sprevádzali vzdychy: „Pomalšie, nevládzeme!“ Brankár Dede zanôtil „Matka zachráň nás, nastal smutný čas!“ Po výmene talianskych vlajok, ktorých mám na povale aspoň na 10 zápasov, to začalo. Po 3x15 minútach výborného futbalu Stračia cesta vymlátila prvýkrát Kalváriu 4:1. Priniesli si posily aj zo Švajčiarska a Česka, rýchlo im vybavili stračocestovské občianstvo.  

   V súťaži kráľa strelcov bolo treba trafiť loptou zo stále väčšej vzdialenosti do fliaš. Kto netrafil, išiel handry fajčiť, krásny relief z Bayern Mníchov získal Šuďo Soukup. Voľakedy šudil v guľkách, futbal mu mama nedovolila hrávať, aby nenachladol. Druhý bol Pavol Takáč ml., bronz získal Ivo Kačír.

   Pingpong vyhral zo 16 pretekárov autor článku, druhý bol Saky, tretí Igor Furka. Ani Miloš Nemeček st., bývalý šefredaktor Práce a Hospodárskych novín, so synom Milošom neuspeli, bez pravidelného tréningu a životosprávy to nejde.

   Guľky s krokom do 5 dorieg bez šotola vyhral Saky. Posledné kolo bolo asi z 5 metrov, kto nemal okuliare, guľky nedovidel. Zasa sme sa vadili pre hakerky a cikerky,  kontrolovali prešľapy (špice do árendy!) a hranie so sklenenými. Strieborný bol Igor, bronz získal Pavol Dubový. Kto postúpil dostal P, kto vypadol, tomu napísali R, pretože bol v r....

 

   Paralelne boli vo vedľajšom kostole 4 svadby, ale jazda Šuďovou károu dole betónkou bez bŕzd mala prednosť aj pred Mercedesmi. Svadobčania, aj nevesty so šlepmi to pochopili. Vo Formule 2 vyhral Dodo Holka, druhý bol Laco Učnay, tretí Fero Látečka. Ťažká váha - Laco Petrovič (77), bronzový z nedávnych majstrovstiev sveta veteránov v USA v hode diskom, bol piaty. Pretekal aj mladý Gabmayer, ale po ťažkom páde to zabalil.

   Aj pri streľbe šľajdrom boli sklá bavorákov ohrozené. Súťažilo 30 trogárov a trogárok, pravidlo, že fajka, šlajder a žena sa nepožičiavajú sme porušili, pretože každý chcel strieľať, ale šlajder si nedoniesol. Cieľ sa vzďaľoval, stačilo zaváhanie a mohli ste ísť na kofolu. Zvíťazil Fero Látečka, druhý bol Jožo Fekete, tretí Laco Petrovič.

   Šipky mali veľa kôl, hádzalo sa stále z väčšej diaľky, víťaz bol Laky Učnay, druhý bol Šuďo, tretí ja, u žien vyhrala Tereza Dolejšová, strieborná bola M. Heráková,  bronzová Gita Vlasáková. Laky ukázal aj tradične bravúrnu akrobaciu rádiom riadených leteckých modelov.  

 

   Po fototermíne sme sa presunuli do Misijného domu, kde nás privítala jednočlenná kapela Géci band a provinciál SVD Ján Halama. Kráľa kalvárskych trogárov Ďuďa Kačíra zastupoval brat Ivan. Oto Wachal v guľkách nesúťažil, aj keď jeho otec pred 60 rokmi, pokiaľ ho komunisti nesprivatizovali, zásoboval Kalvárčanov vo svojom obchode s guľkami, 100 za korunu. Edo Muráni, syn J.M. Nežatického, slávneho spisovateľa, ktorého dnes nikto nepozná, prišiel na Kalváriu o deň neskôr. Výborný guláš navarili rehoľníčky, dve z nich sa pokúšali strieľať šlajdrom, ale bola to blamáž, v noviciáte sa to neučili.

   Medailisti dostali ceny a diplomy, ktoré spravil Vaco Ujlacký, výborný exfutbalista. Slávni exvolejbalisti Koco Felix a Tibor Učnay (aj hokejista) nezískali žiadnu medailu. Pred Dedenom, ktorý vypisoval diplomy, bol stále rad. Keď tam stál aj taký, ktorý nič nevyhral, Dede mu z lásky k blížnemu napísal diplom „Za vernosť KOH“. O chvíľu tam bez okuliarov dokvitlo 5 kandidátov, ktorí tiež žiadali diplom „Za vernosť KDH“. Každý dostal  škatuľku na lieky s troma priestormi: pre lieky, zuby a drobné, nesmie sa to popliesť.

 

   Bolo gýčové počasie, plešiny sa opálili. Večer bola hudba - tanec – klobása, najlepšie tancoval Fero Látečka, babky sa vyhovárali na reumu. Spomenuli sme si na  rodičov, viacerí by sa teraz dožili storočnice. Nezabudli sme ani na kalvárské multikulti-nényky: Báš nény, Falusi, Fáni a Bokros nény, Cinci nény, Králik a Mici nény, aj na Bobrova a Pučkova, ktoré nosili turbany, aké vtedy mali slávni ruskí hokejisti, nech je všetkým zem ľahká.  

   9.KOH budú 8. septembra 2012, ospravedlnením môže byť iba úmrtný list. Trénovať treba celý rok, nielen v deň olympiády. Guláš pre sto ľudí sme už objednali, kto umrie, mal by sa SMS-kou odhlásiť. Aj SBS - anjeli strážni - sú zabezpečení, zasa budú mať počas KOH stálu službu, oddych a pohotovosť.  

   Celodňovej akcie sa zúčastnilo asi 120 ľudí. Nabudúce bude aj bangídžamping do bane, paradajglajding alebo rogalo z vrchu Kalvárie, streľba z pištole na holubov, hod dýkou na pohyblivý cieľ a súťaž v rybačke na čierno v rieke Nitre.  

P.S.: Reportáž pre MNN (My, Nitrianske noviny) urobila Jana Černáková na http://nitra.sme.sk/c/6058973/pohar-vitazov-vo-futbale-ziskali-po-prvykrat-stracari.html

Foto na perexe a aj ostatné fotografie urobil Michal Volárik, patrí mu špeciálna vďaka!

f1.jpg

 Strieľa matka predstavená ...

f2.JPG

... ale do prsta!

f3.jpg

Kapitáni sa štorcujú (vpravo Stračák Vraťo Varečka)

f4.JPG

Bezmocný Dede - takéto vinkle sa nedajú chytať!

f5.JPG

Prvý a posledný gól Kalvárčanov

f6.JPG

Kalvária : Stračia cesta 1 : 4

f7.JPG

Kráľ streľcov Šuďo sa ani nevyzliekol

f8.JPG

Dede machruje pätičkou

f9.JPG

Vojo Valent (83) postúpil do ďalšieho kola

f10.JPG

Janovi Psotovi nepomohol jazyk ani palica

f11.JPG

Strieborný Saky

f12.JPG

Dve zlaté medaily - Laky Učnay a Tereza Dolejšová

f13.JPG

Strieborná medaila pre Igora Furku

f14.JPG

Zlaté guľky Sakyho

f15.JPG

Vaco Ujlacký konečne trafil

f16.JPG

Zlatá trefa Fera Látečku

f17.JPG

Kocovi Félixovi nepomohli ani čierne okuliare

f18.JPG

Martina Heráková pretekala vo všetkých disciplínach

f19.JPG

Dodo Holka - zlatá medaila vo Formule 2

f20.JPG

Gabmaier junior musí ešte trénovať!

f21.JPG

Kalvária, do toho! ... arivederci 8.9.2012

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

ŠPORT

Ramsay uzemnil aj Cháru. Nie som demokrat, tvrdí Kanaďan

Som fajn chlapík, keď hráči robia to, čo im poviem, hovorí nový tréner hokejovej reprezentácie.


Už ste čítali?