Dnes je Deň odpustenia Celestína V., ktorý sa vzdal pápežstva

Autor: Jozef Mikloško | 29.8.2013 o 15:03 | (upravené 29.8.2013 o 16:52) Karma článku: 10,67 | Prečítané:  1007x

V r. 2003 som bol na ľudových slávnostiach v talianskej Sulmone. Nad mestom, na úpätí vrchu Morrone, vidno domček, kde v 13. storočí žil chudobný pustovník Pietro Angelerio da Morrone, ktorý sa stal v r. 1294 pápežom Celestínom V. Po vyše troch mesiacoch sa náhle vzdal, čo v tomto roku urobil aj pápež Benedikt XVI. Osud Celestína V. sledujem od návštevy Sulmony. Bol som aj pri jeho hrobe v katedrále Santa Maria della Collemaggio v Aquile, kde ho 29.8.1294 slávnostne inaugurovali. On tam zaviedol, že 29.august je Dňom odpustenia, v aquilskej katedrále stále platia v tento deň rôzne privilégia.

Návšteva Benedikta XVI. na hrobe Celestína V.Návšteva Benedikta XVI. na hrobe Celestína V.http://3.bp.blogspot.com/-B5fKeo26IdQ/URtgqDXYo6I/AAAAAAAACEI/BW
Jeho súčasník Dante Alighieri ho v Božskej komédii dal do pekla (III, 59-60), ako „zbabelca a váhavca“, vzdanie sa úradu však bolo skôr opakom. 17 rokov po jeho smrti ho Klement V. prehlásil za svätého na podnet francúzskeho kráľa Filipa IV. Pekného (na jeho návrh Klement V. likvidoval v r. 1312 aj Templárov). Pietro bol jedenásty z 12 detí. Otec mu skoro zomrel, matka ho chcela dať študovať. Mal 10 rokov, keď zomrel František z Asissi, Abruzzo bolo vtedy plné jeho ideálov. Taliansko sa zmietalo vo vojnách, Pietro radšej odišiel medzi mníchov a pustovníkov. Po smrti pápeža Mikuláša IV. (4.4.1292) 12 kardinálov 27 mesiacov nedokázalo zvoliť pápeža. V Ríme 4 roky zúril mor a keď na mor zomrel aj jeden z kardinálov, sieň kardinálskeho kolégia v Perugii v marci 1294 navštívil kráľ Karol II. Keď ho odtiaľ vyhodili, voľba sa skomplikovala. Kardinál Malabranca pripomenul proroctvo pustovníka Pietra, že Cirkev prežije pohromu, ak pápeža nezvolia do 1.12.1294. Za pápeža navrhol 80 ročného Pietra A. di Morrone, benediktínského mnícha, ktorého nasledovníci sa volali celestíni. 5.7.1294 kardináli zvolili za pápeža Pietra. Ten to najprv odmietol, keď však Karol II., ktorý ho poznal, za ním prišiel do jaskyne so somárom, súhlasil a na somárovi, ktorého viedol kráľ, putoval do svojho sídla v Aquile, čo vyvolalo veľké nadšenie. Peter nemal vzdelanie, bol bez diplomatických a politických znalostí, so slabou latinčinou, takže robil chyby a stal sa závislým od Karola II. Presídlil sa do Neapolu, do kaštiela Castelnuovo, kde si dal vybudovať drevený domček pre modlitby a meditácie. Po vyše 3 mesiacoch pochopil, že na túto funkciu nestačí, úradu sa preto náhle vzdal 13.12.1294. Jeho nasledovník Bonifác VIII., ktorý sa obával dvojpápežstva, ho izoloval v Anagni. Pri úteku 16.5.1295 na bárke cez Adriu do Dalmácie, ho Bonifác VIII. zajal a uväznil v pevnosti Fulmone. Vraj expápež vtedy povedal: "Jediné, čo som si na svete prial, bola cela a oni mi ju dali." Vo väzení zomrel 19.5.1296 v povesti svätosti a mučeníctva. Pred 719 rokmi teda pápež tiež vrátil pápežské kľúče, jeho nasledovník Bonifác VIII. priniesol Cirkvi nové problémy. V súčasnosti je to ináč: po veľkom pápežovi Benediktovi XVI., jeho nasledovník František svojimi postojmi a činmi denne teší srdcia katolíkov, ktorí v ňom vidia nádej Cirkvi v budúcnosti. Príbeh Celestína V. by si zaslúžil sfilmovanie. I. Silone ho opísal v knihe Dobrodružstvo jedného kresťana, k nej som sa však nedostal.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?