Nevedel by som žiť v Bruseli

Autor: Jozef Mikloško | 11.11.2013 o 22:59 | (upravené 15.11.2013 o 12:39) Karma článku: 10,91 | Prečítané:  1917x

Vo februári 2005 som bol v Bruseli na porade veľvyslancov, moje dojmy boli  takéto: „Večerné ulice sú prázdne, jazdia iba autá s jedným človekom. V   budovách zo skla a ocele lietajú hore-dole rampy: vyjde auto, každý sa ponáhľa, boj o prežitie skončil, zajtra zasa začne. Sme v multikultúrnom, multinacionálnom a multireligióznom meste, ktoré neuznáva kresťanské korene Európy. V úradníckej štvrti kostol nevidno, veľká mešita je plná." 7.-8.11.2013 som bol zasa v Bruseli na kongrese Európskej únie seniorov. Medzi 133 delegátmi z 24 krajín som zastupoval Združenie kresťanských seniorov Slovenska. Zhodnotím to inokedy, teraz opíšem iba čerstvé dojmy:

Brusel je mesto úradníkov európskej, belgickej, regionálnej, mestskej a miestnej úrovne, iba Európska komisia (EK) ich má cez 20 tisíc. Postavenie mesta zabezpečuje zisk z drahých prenájmov budov,kancelárií a bytov, aj firmy, reštaurácie a bary sú spokojné. Všade sú reklamy na voľné priestory, napriek  konkurencii sú ceny enormné.

Mal som bývať v hoteli za 157 Euro s raňajkami. Keby tu dve noci prespala manželka, penziu má fuč. Večer sú mnohé okná temné: budov, palácov, aj mohutný kráľovský s pestovaným parkom, ktorý stráži uzimený vojak.

Brusel si zvykol na EP, Európsku komisiu (EK) a iné inštitúcie. Bez nich by  tu nastal kolaps, ktorý aj tak visí vo vzduchu. Krajina je na 102% HDP zadĺžená, dlh má 380 miliárd Euro. Zrušenie Strassburgu, so stálym presúvaním tisícou ľudí, by pomohlo všetkým, okrem Francúzska, ktoré s tým nesúhlasí.

V jedálni EK a EP vidno, že tieto megafirmy sú v rukách mladých. Je to pozitívne, ale v oku byrokratického cyklónu treba aj skúsenosť a nadhľad. Ak chceš prežiť, musíš byť dobrý v očiach šéfa, ktorý požaduje  analýzy a dokumenty, aj on sa chce zapáčiť svojmu šéfovi. Príliš mladosti vyvoláva pochybnosť v kvalite riadenia Európy, v snahe o centralizmus bez subsidiarity, kde zákonnú iniciatívu nemajú volení poslanci EP, ale menovaní komisári EK.

V uliciach je veľa nestíhajúcich ľudí s visačkami, v rukách nesú dokumenty a prepchaté tašky. Niekedy sledujú svojho guru, väčšinou idú sami. Ako na Slovensku, ani tu veľa úsmevov nezažijete. Všade sú zákazy a príkazy, hrozby odtiahnutia, v pohotovosti sú aj bariéry s ostnatými drôtmi. Zvuky záchraniek, polície a hasičov pripomínajú našu zraniteľnosť. Je to betónová džungľa, v ktorej by som sa cítil ako palma medzi mrakodrapmi, ktorú vidno z okna.

obr3.jpg

Večer som bol v časti plnej úradníkov v skrytom kostolíku na omši, bolo nás 25. Celebrovali traja kňazi vo francúzštine, bez spevu a dlhých rečí to trvalo pol hodinu. Hostiu dostal každý do ruky, prijímalo sa pod obojím. Po omši si kňaz sadol na zem pred oltár, ako v Taize.

Staré mesto je pekné a drahé. Silno pršalo, ulice sú plné turistov a obchodov s vysokými cenami. Vo výkladoch svieti more čokolád, kto zoberie päť, jednu má zadarmo. Hlavné námestie je ožiarené, fasády sa blýskajú zlatom bývalých kolónií. Koňské drožky vozia uzimených pasažierov, Japonci pod dáždnikmi ma doviedli k cikajúcemu chalanovi. Po 40 rokoch nevyrástol, sotva dociká do fontány, moji vnuci by ho prekonali.

obr2.jpg

V malom parčíku, ako v Madride, som objavil súsošie Don Quichotta a Sancha Panzu. Mám ich rád, sú symbolom beznádejného boja s veternými mlynmi, napriek prevahe sa nevzdávajú. Sú symbolom už iba malej časti Európy, ktorá kašle na politickú korektnosť, nestará sa iba o svoje džoby a netvrdí, že „všetci sú na vine, iba my nie!"

obr1.jpg

Na ceste domov cez lacnejší Budapešt, sa počasie umúdrilo. Na letisku Terminal 1 nemajú, mali sme pristať na Terminále 2B, ale z toho bol 2A. Letisko sa už nevolá Ferihegyi ale Ferenc Liszt, ulica, ktorá k nemu vedie, už nie je Vörös utca. Pekné maďarské letušky sa na mňa usmievali a barmanka na 2A mi s úsmevom urobila výborný čaj. Idúc okolo Népstadiona, kde Puškáš, Fenveši, Hidetguti a Kočiš dávali góly, o polnoci som doma.

P.S.: Nedávno v EP portugalská socialistická poslankyňa Estrela predložila do feministického výboru „Pre ženské práva a rodovú rovnosť" správu „Sexuálne a reprodukčné zdravie a práva". Po jej schválení, aj pasivitou európskych ľudovcov (EPP) správu pretlačili do pléna EP, kde po 8 minútovej večernej diskusii chcel o nej predseda EP, socialista Martin Schulz, dať hlasovať. Návrhom konzervatívneho anglického poslanca A. Foxa po hektickej debate sa správa 22.10.2013 vrátila do výboru (351 za, 319 proti, 18 sa zdržalo). K jej kontroverznému obsahu, ktorý sa odvoláva na „Štandardy pre sexuálnu výchovu" (potraty musia byť legálne a bezpečné..., výhrady vo svedomí lekárov sú v rozpore s medzinárodnými normami..., hlavná príčina nízkej pôrodnosti v EÚ je, že ženy majú nižšie platy ako muži...), sa vrátim. Správa je mimo kompetencie EP, týka sa vzdelania, zdravotníctva a rodiny, aj po jej prijatí by nemohla mať zákonný dopad na štáty EÚ.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?