Politický nekorektné úvahy k Dňu Európy a Dňu víťazstva

Autor: Jozef Mikloško | 10.5.2014 o 21:30 | (upravené 11.5.2014 o 23:41) Karma článku: 8,85 | Prečítané:  1549x

8. mája 1999, na Deň Európy, som bol na Primaciálnom námestí. Hrala sa hymna Európy, 9. Bethovenova. V prejavov sa hovorilo o mieri, nad nami hučali lietadlá NATO, ktoré od 24.3.1999 78 dní bombardovali Srbsko. Bolo to prvýkrát po vojne, čo NATO bombardoval suverénny štát, bez mandátu BR OSN. Ani kazetove bomby nepriniesli mier do Kosova. 8. mája 2014 som bol na koncerte EP a EK v Primaciálnom paláci. Warchalovci pod taktovkou Ewalda Danela hrali skvostné dielo - Šostakovičovú Komornú symfóniu c-mol. op. Podľa dirigenta, autor ju napísal za 3 dni v r. 1960 v Drážďanoch, kde komponoval hudbu k filmu o zničenom meste. Venoval ju pamiatke padlým na oboch stranách. Hudba pripomínala  7. symfóniu, Leningradskú, z r. 1942, ktorú vytvoril v obliehanom Leningrade.

9. mája 2014 bolo na Slavíne tradičné kladenie vencov k Dňu víťazstva. Rád som tam išiel, aby som sa poklonil a pomodlil za padlých vo vojne. S Alojzom Hlinom sme kráčali v poslednom rade poslancov, rečníci - premiér Fico a predseda SZPB P. Sečkár, zaútočili trochu na nevhodnom mieste, na primátora Liptovského Mikuláša, že nepozval Rusov na kladenie vencov, aj mne sa to zdalo nefér. Sečkár povedal, že na Slovensku padlo vyše 60 tisíc Rusov a vyše 40 tisíc Nemcov. Nespomenul, že keby Stalin poslal Červenú armádu na Slovensko pred augustom 1944, mohlo to byť inak, vtedy u nás Nemci neboli. Po ceremónii sa ku mne prihlásil Matúš Nosáľ z Korytárok. Porozprával mi príbeh ruského vojaka, ktorý je pochovaný na jeho pozemku. Spolu s Jánom Luptákom mu 68 rokov po smrti postavili veľký pravoslávny kríž. Vojak je neznámy, vedia iba to, že mal ženu a dve dcéry. Česť jeho pamiatke!

Po skončení kladenia vencov sa k pamätníku tlačila asi stovka občanov s kvetmi. V prvom rade bol Ján Čarnogurský, hneď za ním viala červená zástava s kosákom a kladivom. Niesli ju mladí, asi netušili, ako nás kosákom a kladivom 40 rokov mlátili. Nebol som tomu rád, ale počas ceremónie mi napadla pieseň Karla Kryla „neznámemu vojínu" http://www.mojevideo.sk/video/5a1d/karel_kryl_pisen_neznameho_vojina.html

Putin arogantne oslavoval Deň víťazstva na Kryme. Predtým zakázal používať nadávky, strieľať do ľudí však nezakázal. Vysoko si cením ruskú hudbu, vedu, literatúru, umenie, poéziu, ale odsudzujem aj ich agresívne avantúry. Po roku 1968 sme, kvôli jednej z nich, nežili 21 rokov naše životy. Európa zabúda na svoju bezpečnosť, ochranu hľadá v mrazivom náručí USA, ktoré vie o našej slabosti. Európa dáva prednosť záujmom - obchodu, ekonomike a finančným tokom oligarchov, pred hodnotami.

Večer som mal ísť na Bôrik, kde ma veľvyslanec Ruska písomne a aj osobne pozval na oslavu Dňa víťazstva. Rád by som tam stretol priateľov, ale nedalo sa. Pokloniť sa padlým bolo nutné, ale uznať anexiu Krymu, ktorú urobila „krymská domobrana", nie je možné, najmä keď autori tejto myšlienky nikomu nič nevysvetlili. Ak budeme takto v Európe pokračovať, stratíme mier, ktorý si udržujeme 69 rokov. Zmena každej hranice v Európe je nebezpečná. Po námietke ruského diplomata, že po r. 1989 sa v Európe hranice často menili, som oponoval tým, že 23 nových samostatných krajín v Strednej Európe, na Balkáne a v bývalom ZSSR sa tým konečne vymanilo z násilia komunizmu, marxizmu a leninizmu, to sa nedá porovnať s rokom 2014, keď Rusko vojenský napadlo Krym a vyhráža sa obsadením Ukrajiny.

Nad Svätým Jurom dnes brázdili biele oblaky na modrom nebi. Pamätáte sa na krásny ruský film z r. 1957 Žeriavy tiahnu s Taťjanou Samojlovou? Keď jej milý, vojak, umieral, kamera sa nad ním točila na pozadí neba a vysokých briezok. 4. mája 2014 táto slávna herečka, predstaviteľka aj Anny Kareniny, zomrela vo veku presne 80 rokov.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?