Odškodnenie po očkovaní sa zasa neschválilo

Autor: Jozef Mikloško | 22.6.2014 o 21:42 | (upravené 23.6.2014 o 9:21) Karma článku: 6,92 | Prečítané:  1471x

V súčasnosti sa u nás ľudia odškodňujú z rôznych dôvodov: od meškania vlaku, cez choroby z povolania, až po uhryznutie medveďom. Iba nežiaduce poškodenia zdravia po očkovaní sa  neodškodňuje.Po piatich rokoch od návrhu zákona poslankyni Ľ. Muškovej, NR SR 11.júna 2014 opäť zamietla návrh novely zákona  č. 355/2007 o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia (23 za, 6 proti, 88 sa zdržalo). Zákon chcel dať priestor pre možnosť odškodnenia osôb postihnutých negatívnymi dôsledkami očkovania. Vzhľadom k záujmu štátu na povinných očkovaniach, je jeho povinnosťou odškodniť poškodených, u ktorých sa vyskytli vážne dôsledky.

   Návrh zákona navrhoval  proces posudzovania žiadostí o odškodnenie, v ktorom by rozhodovali regionálne úrady verejného zdravotníctva a Úrad verejného zdravotníctva SR. Kompetenciu na posúdenie správnosti rozhodnutia by mali súdy. Nežiaduce účinky liekov odškodňuje Štátny úrad pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), rovnako treba zabezpečiť aj odškodnenie po očkovaní. Ak štát prikáže povinne očkovať, neposlúchnutie stíha peňažnou pokutou, potom by mal aj ľudí, ktorých to dokázateľne zdravotne poškodí, odškodniť, veď liečenie následkov očkovania zaťažuje silno rozpočty postihnutých rodín. Diskusia v parlamente bola tvrdá, poslanec F. Šebej porovnal náš zákon so zbieraním „konšpirančných smetí po internete.“

   Na Slovensku máme, na rozdiel od 15 európskych krajín, povinné očkovanie. Po dvoch mojich interpeláciách ministerky zdravotníctva ohľadom povinného očkovania a návrhu na zriadenie Pracovnej skupiny pre problematiku očkovania a postvakcinačných reakcií, sme predložili parlamentu novelu zák. č. 355/2007, ktorej text je na  

http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/cpt&ZakZborID=13&CisObdobia=6&ID=1000

   Dohovor o ľudských právach a biomedicíne hovorí, že „osoba, ktorá utrpela neprimerané poškodenie ako výsledok zákroku, má nárok na spravodlivé odškodnenie podľa podmienok a postupov ustanovených zákonom“. Takýto zákon u nás chýba pri povinnom očkovaní. Občania odmietajúci očkovanie sú sankcionovaní napriek tomu, že využili svoje právo informovaného súhlasu a so zákrokom nesúhlasili. Medzi výnimky, v ktorých sa nevyžaduje informovaný súhlas, očkovanie nespadá. Kriminalizácia občanov nie je cestou zabezpečenia očkovacich programov.  

   Súčasný právny poriadok SR neumožňuje osobe poškodenej povinným očkovaním účinne sa domôcť svojich práv. Dokazovanie, žaloba či znalecké posudky (cena od 300-500 EUR) sú pre poškodeného človeka, ktorý zápasí so zdravotnými problémami -  vlastnými alebo svojho dieťaťa - finančne neúnosné. Za existencie SR ešte nikto nevyhral takýto súdny spor a nebol odškodnený za poškodenie zdravia povinným očkovaním. Podaním informovaného súhlasu občan súhlasí so zdravotným zákrokom a prehlasuje, že bol poučený o prípadných rizikách zdravotné zákroku a tým na seba preberá zodpovednosť za svoje rozhodnutie.  Nečudo, že počet rodičov, ktorí majú obavu z nežiaducich účinkov očkovania stúpa.

   Neodškriepiteľnými prípadmi sú početné poškodenia zdravia napr. BCG vakcínou proti TBC, kedy na štvrtý deň života boli očkovaní novorodenci bez vedomosti o stave ich imunitného systému. Bolo praxou, že toto očkovanie prebiehalo v pôrodnici bez  poučenia a informovaného súhlasu rodičov. Jedným z dôvodov zrušenia povinného očkovania BCG vakcínou boli početné závažné nežiaduce účinky, ktoré poznačili zdravie najmenších aj doživotne. Od roku 2006 ŠÚKL zaregistroval mnoho nežiaducich účinkov vakcín: na BCG 1406 prípadov, na iné vakcíny 323, z toho závažné poškodenia 293. BCG vakcína bola preto v SR povinná len do 31.12.2011.

   V rozhovore ministerka zdravotníctva uznala, že táto téma je hodná diskusie. Na interpeláciu odpovedala: „Vakcíny patria medzi liečivá, Nežiaduce účinky po očkovaní by mali byť posudzované ako nežiaduce účinky po aplikácii iných liečiv. Poškodení majú mať k dispozícii všetky diagnostické, liečebné a rehabilitačné postupy hradené zdravotnými poisťovňami, v prípade trvalých následkov aj oprávnený nárok na sociálnu poisťovňu.“ Upozornil som ju aj na snahu MUDr. Štefana Rosipala, lekára z Popradu, ktorý dlho a nateraz márne bojuje za zriadenie Pracovnej skupiny pri MZ pre problémy očkovania.

   V členských krajinách EÚ a USA majú prepracovaný systém odškodňovania po očkovaní.  Napr. v USA majú transparentný verejný systém odškodňovania. Finančné prostriedky použité na odškodnenie tzv. úrazov z očkovania sú čerpané z fondu, ktorý je napĺňaný zo spotrebnej dane na vakcínu, ktorá je vo výške 0,75 USD na jednu chorobu vo vakcíne.  Za obdobie od r. 1989 do marca 2014 bolo riešených 15 096 prípadov poškodenia zdravia očkovaním, z toho bolo 3540 prípadov odsúhlasených. Za toto obdobie bolo poškodeným vyplatené 2 671 223 270 USD.  Keďže negatívne dôsledky očkovania sú podľa vyjadrenia odborníkov ojedinelé, náš zákon nepredpokladal vysoké nároky na verejné financie, odhadovaná výška bola 66.000 EUR ročne. Inou možnosťou financovania by bolo zriadenie Fondu odškodnenia osobitným zákonom, do ktorého by sa z ceny každej vakcíny výrobcom alebo distribútorom vakcíny odovzdávalo zákonom stanovené 1% z ceny vakcíny bez DPH. K tejto téme sa v NR SR vrátime.

   Nedávne rozhodnutia súdov ohľadom očkovania vyvolali pozornosť. Súd v Štrasburgu priznal Ukrajincovi S.D.Solmachinovi odškodnenie za nútené očkovanie proti záškrtu 2400 Eur. Vypukli u neho zdravotné problémy, počas procesu zomrel, aj keď nebolo preukázané, že smrť bola dôsledkom očkovania. 10.10.2013 Najvyšší súd SR prikázal Úradu verejného zdravotníctva v Bratislave zaplatiť B. Jelínkovej náhradu trov konania v sume 537,28 Eur a proces o nezabezpečení povinného očkovania dieťaťa vrátil Krajskému súdu na ďalšie konanie. Súd tiež zdôraznil, že ukladanie pokút za odmietnutie očkovania neposkytuje uspokojivé riešenie situácie. Upozorňujem aj na nevyriešené podanie Krajského súdu v Nitre v r. 2013 na Ústavný súd SR ohľadom povinného očkovania.  

   Zhoršujúci sa zdravotný stav detí u nás je alarmujúci. Deti trpia leukémiou, rakovinou, cukrovkou, autismom, do detského veku sa prenášajú choroby, ktoré sa v minulosti vyskytli len v dospelosti. Narásta počet alergií, astmy, oslabenie imunity. Počet autistických detí sa u nás odhaduje na 20 tisíc, v USA na 2 milióny. Príčiny tohto stavu sú mnohoraké, farmafirmy však nesmú diktovať medicíne. Časopisy Dieťa a Lekárnik prinášajú zaujímavé články na tému očkovania. V praxi stoja dva tábory proti sebe, ktoré málo komunikujú. Aj Etická subkomisia KBS neprepustila žiadnu pochybnosť o povinnom očkovaní, pričom odsúhlasila aj možnosť vakcín s obsahom buniek potratených detí.

   O vtáčej a prasačej chrípke, ktorá mala byť celosvetovou pandémiou, sa prestalo hovoriť. V r. 2009 štát kúpil za 280 mil. korún vakcínu proti prasačej chrípke. Očkovania, ktoré bolo dobrovoľné, sa zúčastnilo len 150 tisíc ľudí. Nepoužité vakcíny expirovali a zahodili sa do koša. Očkovanie proti chrípke, hepatitis a kliešťovej enfalicitíde je dobrovoľné. Iniciatíva pre uvedomenie si negatívnych účinkov očkovania konštatuje, že sa očkuje skoro, keď imunitný systém dieťaťa ešte nie je dokončený. Odporúčajú neočkovať deti do 2 rokov, zmenšiť počet vakcín v jednom očkovaní, neočkovať deti poškodené po predchádzajúcich očkovaniach, predčasne narodené, telesne postihnuté a s nízkou pôrodnou váhou. Závažné nežiaduce účinky sa nedostatočne sledujú, nepripúšťa sa možné vzdelanie rodičov a skutočnosť, že si môžu aj sami naštudovať nové vedecké poznatky o očkovaní.  

   Dnes sa z pacienta stal klient, to bolo jediné, čo som si zapamätal z päť rokov meškajúceho prejavu prezidenta I. Gašparoviča. Treba preto obmedziť reklamu na lieky a vakcíny. Vlani dali firmy 43,5 mil. Eur na propagáciu a marketing liekov. Televízie, bilboardy a inzeráty sú plné reklám, ktoré tvrdia, že k dobrému zdraviu treba konzumovať obsahy tých škatuliek. Málo sa hovorí o prevencii, správnej životospráve, zdravej výžive a športe.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?