Kresťania, v nedeľu nenakupujte!

Autor: Jozef Mikloško | 27.8.2014 o 17:05 | Karma článku: 7,92 | Prečítané:  2025x

Venujte sa rodine, návšteve kostola, nie hypermarketov. Ak budú v nedeľu prázdne, zavrú ich sami. O novele Zákonníka práce o predaji tovaru v nedeľu a vo sviatky sa na minulej schôdzi NR SR dlho rokovalo. Jej podstata je v zmene § 94, kde sa ods. 5 má nahradiť textom: „Vo sviatok, vrátane nedieľ nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi vrátane s ním súvisiacich prác.“  Hlasovanie o nej bude 9.9.2014.  

Voľakedy, pri návštevách ZSSR, som sa divil, keď v nedeľu večer v Moskve z preplnených obchodov vychádzali rodiny so sieťkami plnými päťlitrových uhoriek. V USA je Tesco 24 hodín otvorené. O tretej ráno je prázdno, môžete si kúpiť bicykel. Aj u nás to Tesco skúša. 

Nedeľné naháňanie po obchodoch je choré. Siedmy deň  má byť odpočinkom. Židia to majú v Starom zákone, platí to aj pre nás. Náboženské hľadisko nespomínam ako prvé, ale nedeľa by mala byť iná, ako všedné dni.

Občas pri prepínaní TV vidím, že beží trápny seriál  Nákupné maniačky. V čase krízy, sporenia a skromnosti, sa propaguje nakupovanie. Pápež Pavol VI. povedal: "Nestaňte sa otroci umelo vyvolaných potrieb". Je to pekná myšlienka, aj keby patrila Konfuciovi. 

V parlamente sa ma televízny redaktor opýtal: „Zavriete v nedeľu aj zoologickú záhradu?“ Keby som povedal áno, som blbec. Povedal som nie a bol som tiež blbec. Nebolo to prvý, ani posledný raz. Tá istá televízia konštatovala, že na púti v Levoči bolo do milióna pútnikov. Nikto ich tam nenahnal, nešli na nákupy. Je to sila, ktorej názor treba brať v úvahu. To, že temer pätina ľudí u nás pracuje v nedeľu, nie je pozitívne. Rozprával som sa s viacerými pracovníkmi obchodov, nie sú za nedeľnú prácu. Aj kvetinárka, ktorá predávala pri Tescu, musí v nedeľu predávať. Nemala žiadne príplatky ani obrat, skoro sa jej za to rozpadlo manželstvo.

Podľa agentúry POLIS z júla 2014 58,1% ľudí na Slovensku je za zákaz maloobchodného predaja v nedeľu a cez štátne sviatky. Podľa Eurostatu v nedeľu u nás pracuje 19,3% zamestnaných, v EÚ s Írskom a Holandskom je to najviac. Najmenej, 5%, sa pracuje v nedeľu v Portugalsku. Každý štvrtý Slovák vlani pravidelne chodil do práce v sobotu, v EÚ je priemer 27%. Najvyšší podiel, 40%, má Grécko, najmenší Portugalsko, 8%. U nás chodí na nočnú každý šiesty zamestnaný. Je to najviac v EÚ, v Chorvátsku je to 1,5%. 

Zákon o rodine a novela slovenskej Ústavy zdôrazňuje nutnosť podporovať rodinu. Treba jej pomôcť, aj pri výchove detí. Väčšina rodičov dnes nemá cez týždeň čas na deti, dávajú ich do jasiel, škôlky, školy, družiny a potom, ako za socializmu, ich rýchlo berú domov na rozprávku, večeru a spánok. Čas, čo venujeme deťom, je to najdôležitejšie, čo im môžeme dať. Nie drahé hračky, peniaze, zábavy, komputery, ale spoločný čas. Vtedy môžu nasať to, čo majú v sebe rodičia. Mnohí rodičia sa však nevedia postarať o svoje deti, sami so sebou majú problémy. Mnohí ich nemôžu vychovať, lebo sú vo väzení alebo závislí od alkoholu, drog. Mnohí nezodpovedne dávajú deti do detských domovov a všímajú si ich, až keď začnú pracovať.

Odborový zväz pracovníkov obchodu a cestovného ruchu napísal parlamentu múdry list: „Nemôžeme neustále podporovať len potreby trhu a rast ziskov obchodných spoločností, ale treba si všímať aj zamestnanca a jeho oprávnené potreby. Tvrdenia, že počas zatvorených nedelí a sviatkov budú spotrebitelia nakupovať v ostatných okolitých krajinách sú zavádzajúce, napr. v Rakúsku je všetko zatvorené. Pokiaľ ide o okolité krajiny, kde sú tovary lacnejšie ako na Slovensku, tam spotrebitelia budú chodiť nakupovať aj mimo nedele a sviatkov. Slovenský spotrebiteľ má len určitý príjem na nákup tovarov a tento príjem nie je závislý od počtu otvorených dní v obchodoch. Zatvorenie prevádzok počas nedieľ a sviatkov  nebude mať dopad na maloobchodný predaj.“ Organizácia zamestnávateľov COOP – Jednota tiež vyjadrila podporu obmedzenia predaja. Opiera sa o stanovisko ekonomických analytikov, ktorí tvrdia, že zatvorenie obchodov by nemalo mať výraznejší vplyv na slovenské hospodárstvo ani na maloobchodné tržby.  Zákon má aj podporu sociálnej subkomisie KBS a Aliancie za nedeľu s podpismi 80-tisíc ľudí. Aj ja vyzývam všetkých, odľava doprava, veriacich a neveriacich, aby vyjadrili podporu tejto novele. Od cirkví by som k tejto téme očakával jasné stanovisko.

V Európe je sviatočný charakter nedele chránený zákonom takmer vo všetkých členských štátoch EÚ, aj v Nórsku a Švajčiarsku. V Nemecku je nedeľné voľno chránené ústavou.  Túto tradíciu nerešpektujú len postkomunistické krajiny strednej a východnej Európy.  U nás podľa zákona zamestnancovi nemožno nariadiť prácu iba 1.1., na veľkonočnú nedeľu, Štedrý deň po 12-tej hod. a 25.12.  

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?