Holokaust kresťanov v Iraku a Sýrii sa nás netýka?

Autor: Jozef Mikloško | 25.9.2014 o 20:50 | Karma článku: 7,29 | Prečítané:  1470x

Na moje návrhy a  interpelácie v NR SR napr. ohľadom prenasledovania Falung Gong v Číne, kresťanov v Egypte,  situácii v Kosove, prepustenia Timošenkovej, vojny v Ukrajine, minister Lajčák nereaguje negatívne, ale plénum ich neprijíma ani do programu.  Posledný môj návrh na uznesenie k prenasledovaniu náboženských komunít v Iraku a Sýrii z 9.9.2014 Výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny pozitívne diskutoval, ale pri hlasovaní (poslanci Laššáková a Polák odišli), na pokyn podpredsedu výboru poslanca Smeru Janiša, piati poslanci Smeru sa zdržali hlasovania, takže to neprešlo v pomere 5:4. V pléne sa to zopakovalo (68 za - KDH 14, Most-Híd 13, OĽANO 12, SDKÚ 5, nezaradení 17, SMER 3 - Brixi, Martvoň a Podmanický, proti 0, zdržalo sa 78 poslancov SMER-u).          

Ministerstvo zahraničia SR dva roky pripravuje Celoštátnu stratégiu ochrany a podpory ľudských práv, ale za VI. volebné obdobie NR SR neprijala žiadne uznesenie ohľadom porušovania ľudských práv v zahraničí. Pred očami sveta prebieha krutá perzekúcia kresťanov a jezídov v Iraku a Sýrii.  Mnohé inštitúcie a osobnosti odsudzujú útoky Islamského štátu (IS) ako zločiny proti ľudskosti. Môj návrh uznesenia NR SR k prenasledovaniu náboženských komunít v Iraku a Sýrii parlament neschválil, ani nedopustil o ňom rokovať.

Podľa organizácie „Cirkev v núdzi“ každých 5 minút usmrtia pre vieru vo svete jedného kresťana. Súčasný stav sa preto pokladá po prenasledovaní kresťanov v čase Rímskej ríše za druhé najväčšie prenasledovanie  kresťanov v histórii ľudstva. Odhaduje sa, že len v  r. 2013 v tomto novodobom holokauste násilne zahynulo viac ako 105 tis. Ľudí.

Najkritickejšia situácia je v Iraku a v Sýrii. Aj keď v týchto krajinách, ale aj v Egypte, Líbyi a v iných arabských a afrických štátoch, žili po stáročia kresťania s moslimami v priateľských vzťahoch, po necitlivých zahraničných zásahoch po tzv. Arabskej jari a najmä po radikalizácii niektorých islamských hnutí sú kresťania kvôli svojmu presvedčeniu vyháňaní z domovov a zabíjaní.

V Iraku prebieha vysídlenie už dva mesiaca. Nefunguje poskytovanie prístrešia, jedla a uspokojenia základných ľudských potrieb. Niektorí ľudia žijú na ulici, neexistujú žiadne tábory, okrem škôl, kde ľudia prežívajú. Kresťania a jezídi, prišli o svoje pozemky, chrámy, domovy, veci, prácu, peniaze, niektorí boli odlúčení od rodín a sú svedkami ničenia náboženského dedičstva. Podľa OSN asi 500 členov jezídskej menšiny bolo zabitých. Viaceré kresťanské mestá boli evakuované, príslušníci IS donútili opustiť domovy tých, ktorí z nich neodišli do 6. augusta 2014.

K destabilizácii situácie prispievajú aj samovražedné atentáty. Napr. 22. augusta 2014 šiitský samovražedný atentátnik a ozbrojenci zaútočili na sunnitskú mešitu Abou Mussab v obci, ktorá je pod kontrolou irackej vlády. Útok zanechal 68 mŕtvych, ktorí boli zabití počas modlitby. Aj kresťania v Ninive stratili všetko -  kostoly, obydlia a susedské vzťahy, ich domovy boli vyrabované. Väčšina ľudí uvažuje o odchode z krajiny, aby mohli žiť dôstojne a aby ich deti mali budúcnosť.

K súčasnej situácii sa vyslovili mnohé inštitúcie a osobnosti. Úrad generálneho tajomníka OSN Ban Ki-Moona v New Yorku vydal vyhlásenie, ktoré odsudzuje útoky Islamského štátu voči všetkým náboženstvám ako zločin proti ľudskosti, za ktoré musia zodpovední skladať účty. Najdôraznejším spôsobom odsúdil perzekúciu menšinových populácií  v Iraku a zdôraznil, že  „akýkoľvek systematický útok na civilné obyvateľstvo z dôvodu etnického pozadia, náboženského vyznania alebo viery môže predstavovať zločin proti ľudskosti.“

„Francúzsko je pobúrené týmto násilím, ktoré odsudzuje s najväčšou rozhodnosťou,“ povedali vo  vyhlásení Laurent Fabius, francúzsky minister zahraničných vecí a Bernard Cazeneuve, minister vnútra. Louis R. Sako, zodpovedný za službu solidarity v Bagdade, povedal, že „ohavné zločiny Islamského štátu sa neudiali iba proti kresťanom, ale aj proti ľudstvu.“  30. júna 2014 aj pápež František vo svojej homílii hovoril o prenasledovaní kresťanov, pričom poznamenal, že počas 2000-ročnej histórie kresťanstva je v súčasnosti viac mučeníkov než kedykoľvek predtým.

V mojom návrhu uznesenia, ktoré NR SR 9.9.2014 neprijala, bolo, že NR SR

- vyjadruje hlboké obavy a znepokojenie nad množiacimi sa prejavmi nenávisti, netolerancie, diskriminácie, útlaku a neznášanlivosti vyplývajúcej z vyznania a viery

- odsudzuje všetky nedávne násilné akcie namierené proti náboženským komunitám, najmä kresťanom a jezídom v krajinách Blízkeho východu, Afriky a Ázie

- zdôrazňuje, že sloboda myslenia, svedomia a vyznania je základným ľudským právom

- žiada najvyššie ústavne orgány, vládu SR a reprezentatívne inštitúcie EÚ, aby využívali vhodné diplomatické nástroje pri jednaniach so zástupcami krajín, v ktorých dochádza k porušovaniu náboženských slobôd a prijali účinné opatrenia na upokojenie situácie.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?