Holokaust kresťanov v Iraku a Sýrii sa nás netýka?

Autor: Jozef Mikloško | 25.9.2014 o 20:50 | Karma článku: 7,29 | Prečítané:  1448x

Na moje návrhy a  interpelácie v NR SR napr. ohľadom prenasledovania Falung Gong v Číne, kresťanov v Egypte,  situácii v Kosove, prepustenia Timošenkovej, vojny v Ukrajine, minister Lajčák nereaguje negatívne, ale plénum ich neprijíma ani do programu.  Posledný môj návrh na uznesenie k prenasledovaniu náboženských komunít v Iraku a Sýrii z 9.9.2014 Výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny pozitívne diskutoval, ale pri hlasovaní (poslanci Laššáková a Polák odišli), na pokyn podpredsedu výboru poslanca Smeru Janiša, piati poslanci Smeru sa zdržali hlasovania, takže to neprešlo v pomere 5:4. V pléne sa to zopakovalo (68 za - KDH 14, Most-Híd 13, OĽANO 12, SDKÚ 5, nezaradení 17, SMER 3 - Brixi, Martvoň a Podmanický, proti 0, zdržalo sa 78 poslancov SMER-u).          

Ministerstvo zahraničia SR dva roky pripravuje Celoštátnu stratégiu ochrany a podpory ľudských práv, ale za VI. volebné obdobie NR SR neprijala žiadne uznesenie ohľadom porušovania ľudských práv v zahraničí. Pred očami sveta prebieha krutá perzekúcia kresťanov a jezídov v Iraku a Sýrii.  Mnohé inštitúcie a osobnosti odsudzujú útoky Islamského štátu (IS) ako zločiny proti ľudskosti. Môj návrh uznesenia NR SR k prenasledovaniu náboženských komunít v Iraku a Sýrii parlament neschválil, ani nedopustil o ňom rokovať.

Podľa organizácie „Cirkev v núdzi“ každých 5 minút usmrtia pre vieru vo svete jedného kresťana. Súčasný stav sa preto pokladá po prenasledovaní kresťanov v čase Rímskej ríše za druhé najväčšie prenasledovanie  kresťanov v histórii ľudstva. Odhaduje sa, že len v  r. 2013 v tomto novodobom holokauste násilne zahynulo viac ako 105 tis. Ľudí.

Najkritickejšia situácia je v Iraku a v Sýrii. Aj keď v týchto krajinách, ale aj v Egypte, Líbyi a v iných arabských a afrických štátoch, žili po stáročia kresťania s moslimami v priateľských vzťahoch, po necitlivých zahraničných zásahoch po tzv. Arabskej jari a najmä po radikalizácii niektorých islamských hnutí sú kresťania kvôli svojmu presvedčeniu vyháňaní z domovov a zabíjaní.

V Iraku prebieha vysídlenie už dva mesiaca. Nefunguje poskytovanie prístrešia, jedla a uspokojenia základných ľudských potrieb. Niektorí ľudia žijú na ulici, neexistujú žiadne tábory, okrem škôl, kde ľudia prežívajú. Kresťania a jezídi, prišli o svoje pozemky, chrámy, domovy, veci, prácu, peniaze, niektorí boli odlúčení od rodín a sú svedkami ničenia náboženského dedičstva. Podľa OSN asi 500 členov jezídskej menšiny bolo zabitých. Viaceré kresťanské mestá boli evakuované, príslušníci IS donútili opustiť domovy tých, ktorí z nich neodišli do 6. augusta 2014.

K destabilizácii situácie prispievajú aj samovražedné atentáty. Napr. 22. augusta 2014 šiitský samovražedný atentátnik a ozbrojenci zaútočili na sunnitskú mešitu Abou Mussab v obci, ktorá je pod kontrolou irackej vlády. Útok zanechal 68 mŕtvych, ktorí boli zabití počas modlitby. Aj kresťania v Ninive stratili všetko -  kostoly, obydlia a susedské vzťahy, ich domovy boli vyrabované. Väčšina ľudí uvažuje o odchode z krajiny, aby mohli žiť dôstojne a aby ich deti mali budúcnosť.

K súčasnej situácii sa vyslovili mnohé inštitúcie a osobnosti. Úrad generálneho tajomníka OSN Ban Ki-Moona v New Yorku vydal vyhlásenie, ktoré odsudzuje útoky Islamského štátu voči všetkým náboženstvám ako zločin proti ľudskosti, za ktoré musia zodpovední skladať účty. Najdôraznejším spôsobom odsúdil perzekúciu menšinových populácií  v Iraku a zdôraznil, že  „akýkoľvek systematický útok na civilné obyvateľstvo z dôvodu etnického pozadia, náboženského vyznania alebo viery môže predstavovať zločin proti ľudskosti.“

„Francúzsko je pobúrené týmto násilím, ktoré odsudzuje s najväčšou rozhodnosťou,“ povedali vo  vyhlásení Laurent Fabius, francúzsky minister zahraničných vecí a Bernard Cazeneuve, minister vnútra. Louis R. Sako, zodpovedný za službu solidarity v Bagdade, povedal, že „ohavné zločiny Islamského štátu sa neudiali iba proti kresťanom, ale aj proti ľudstvu.“  30. júna 2014 aj pápež František vo svojej homílii hovoril o prenasledovaní kresťanov, pričom poznamenal, že počas 2000-ročnej histórie kresťanstva je v súčasnosti viac mučeníkov než kedykoľvek predtým.

V mojom návrhu uznesenia, ktoré NR SR 9.9.2014 neprijala, bolo, že NR SR

- vyjadruje hlboké obavy a znepokojenie nad množiacimi sa prejavmi nenávisti, netolerancie, diskriminácie, útlaku a neznášanlivosti vyplývajúcej z vyznania a viery

- odsudzuje všetky nedávne násilné akcie namierené proti náboženským komunitám, najmä kresťanom a jezídom v krajinách Blízkeho východu, Afriky a Ázie

- zdôrazňuje, že sloboda myslenia, svedomia a vyznania je základným ľudským právom

- žiada najvyššie ústavne orgány, vládu SR a reprezentatívne inštitúcie EÚ, aby využívali vhodné diplomatické nástroje pri jednaniach so zástupcami krajín, v ktorých dochádza k porušovaniu náboženských slobôd a prijali účinné opatrenia na upokojenie situácie.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Namiesto starého hotela kúpil Trenčín. A prišiel futbalový zázrak

Futbalisti Trenčína zahanbili oveľa bohatší klub.

DOMOV

Grendel: Ministerka Saková si s Gašparom strelila vlastný gól

Policajný exprezident je poradcom na ministerstve vnútra.

TRENČÍN

Skoro nadránom zasiahlo Považie zemetrasenie

Ľuďom sa pred pol štvrtou triasli postele, aj okná. Škody hlásené zatiaľ nie sú.


Už ste čítali?