Interpelácia na premiéra Fica

Autor: Jozef Mikloško | 25.10.2014 o 13:28 | (upravené 25.10.2014 o 14:02) Karma článku: 7,29 | Prečítané:  1263x

Na hodine otázok dňa 23.19.2014 som položil rovnakú otázku premiérovi R. Ficovi a aj Generálnemu prokurátorovi J. Čižnárovi. Týkala sa poslankyni Európskeho parlamentu (EP) Moniky Flašíkovej – Beňovej, ktorá sa na Facebooku hanlivo a nekultúrne vyjadrila voči cirkevnej hierarchii na nedávnej synode vo Vatikáne. Otázky neboli vyžrebované, odpovede som na ne nedostal. V interpelácii som preto otázku rozšíril a interpeloval som hneď premiéra. 24.10. 2014 som poslal list aj Generálnemu prokurátorovi. Vzhľadom na rôzne interpretácie médií, obsah mojej ústnej interpelácia, ktorú odovzdám písomne, bol takýto: 

Cirkev bola počas 40 rokov silno perzekvovaná. Prežila v tom čase veľa útlaku a nebyť tzv. „tajnej cirkvi“, ktorá bola súčasťou cirkvi, situácia by dnes u nás bola iná. Onedlho si spomenieme na 25 výročie radikálnej zmeny tejto situácie, kde bude príležitosť tieto udalosti a ďalší vývoj objektívne zhodnotiť. 

Štatistiky veriacich sú u nás stále vysoké, to si uvedomuje aj vláda. V Ústave máme preambulu na cyrilometodskú tradíciu. Vzťah štátu a cirkvi nie je zlý zásluhou oboch strán. Aj štát si uvedomuje, že robiť niečo proti názorom temer 80 % obyvateľov Slovenska je kontraproduktívne. Uvedomujem si, že ľudský faktor  v cirkvi produkuje aj chyby. Cirkev preto možno konštruktívne kritizovať, aj ja to robím, pretože chcem, aby bola lepšia.  

Dnes je pápežom František. Jeho exhortácia Evangelii Gaudium - Radosť evanjelia je výborné čítanie, ktorý otvára okná dokorán pre všetkých ľudí dobrej vôle. Počas nedávnej synody vo Vatikáne biskupi a kardináli s pápežom debatovali o kľúčových problémoch rodiny. Diskusie boli otvorene, hovorilo sa aj o „tabu“ témach, na ktoré cirkev ešte nedokáže odpovedať. Svet si to všímal, aj keď mediálna odozva bola často povrchná a nekvalifikovaná.

Pamätám si, že na panychíde za Jánom Pavlom II. v EP poslankyňa  SMER-u Monika Flašíková – Beňová, prišla v tričku s Marilyn Monroe. Bola to provokácia pre médiá, ktorá nesúvisela s témou. Táto poslankyňa mala na sociálnej sieti Facebook 19.10.2014 tento status. "Prekvapilo niekoho, že tí starí černokňažníci zasadali v princípe úplne zbytočne? A že celá synoda bola len sofistikovaný marketingový ťah, slúžiaci na deklarovaní konzervatizmu a jeho moci medzi tými, ktorí kryjú pedofíliu, kokaín a Vatikanskú banku. Nuž, Boh ich vidí chrapúňov starých."  

V čase, keď som to čítal, sa to 480 ľuďom páčilo a 42 to zdielali na internete. Diskusia k tomu   vyvolala stovky vulgárnych a znevažujúcich proticirkevných výrokov, ktoré nemožno citovať. Poslankyňa EP to umožnila aj anonymným diskutérom, pričom som zachytil aj prípad, že opačné názory boli vymazané. Autorka statusu ho mohla stiahnuť, niečo k nemu povedať, alebo zrušiť surové príspevky. Nestalo sa to, týmito výrokmi urazila ¾  veriacich občanov Slovenska, ponížila pápeža, kardinálov, biskupov, kňazov a veriacich.

Pripomínam, že v nervovom vypätí, keď v noci o 4,30 športovej komentátorke RTVS Kristíne Kormúthovej niekto ukradol z domu kovový odkvap, vyjadrila sa na internete hanlivo o Rómoch. Napriek okamžitému stiahnutiu statusu a ospravedlnenia sa, vedenie RTVS ju hneď vyhodilo z práce.  28.5.2014 som preto napísal list generálnemu prokurátorovi a ministrovi kultúry, ktorý konštatovali, že nešlo o trestný čin a postih RTVS bol príliš tvrdý.

Moja otázka na Vás, vážený pán premiér, je táto:  

„Čo mieni strana SMER podniknúť proti nezodpovednému postoju Vašej europoslankyne, ktorý u nás vyvoláva a podnecuje náboženskú a etnickú neznášanlivosť?“

PS1: Môj list generálnemu prokurátorovi je na http://www.cas.sk/clanok/297474/benovej-kontroverzny-odkaz-striedaju-dalsie-drsne-slova-obula-sa-aj-do-slovenskych-biskupov.html

PS2: Miriam Lexmann z Bruselu ma upozornila na to, že prezident EP Martin Schulz pozval počas svojej oficiálnej návštevy vo Vatikáne pápeža Františka do Európskeho parlamentu v Strassburgu, kde pápež vystúpi 25.11.2014. Oficiálna správa o tom je na http://www.europarl.europa.eu/news/en/news-room/content/20140911IPR61101/html/His-Holiness-Pope-Francis-on-official-visit-to-European-Parliament-in-November  Prezident EP by snáď mohol predtým vedieť, ako sa jeho poslankyňa vvyjadruje k jeho hosťovi.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Opel zrejme skončí vo francúzskych rukách. Bude sa vyrábať na Slovensku?

Francúzska spoločnosť PSA Group rokuje o kúpe nemeckej automobilky Opel od amerického koncernu General Motors. Značka je v dlhodobej strate.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

DOMOV

Exminister z nástenkového tendra kontroluje mestský podnik

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom.


Už ste čítali?