Ďalší škandál vo verejnom obstarávaní

Autor: Jozef Mikloško | 21.11.2014 o 11:41 | Karma článku: 11,45 | Prečítané:  2461x

 V 24. hodine trvania 42. schôdze NR SR dňa 9.11.2014 som sa dostal  aj ja k mikrofónu. V rozprave som vystúpil s prejavom, v ktorom sa jednalo aj o kauzu, za ktorú by mal tiež padnúť nejeden papaláš, ktorý si myslí, že žijeme na Kajmanských ostrovoch. Okrem iného som povedal toto:

Táto schôdza je vlastne o eurofondoch a ich rozdeľovaní. Opozícia sa často pokúša dať to do programu čerpanie eurofondov, spôsoby výberových konaní, neplatenie faktúr, ale nikdy sa jej to nepodarilo. V zdravotníctve je aj dnes čierna diera, koľko tma dáte, toľko sa rýchlo minie. Robiť biznis so zdravím človeka, zahraničnými prístrojmi, liekmi, investíciami do veľkých stavieb, nie je to fér. Týchto prípadov je veľa, čoskoro sa ich dozvieme.  

Na Slovensku je v každom okrese tomograf, v Bratislave je ich dosť. Prečo sa nemocnica   neobráti priamo vo výberovom konaní na výrobcov? Keby to išlo cez neho, veľmi by sa usporilo. Sprostredkovatelia sú zbytočný a korupčný článok v tendroch.
Systémové riešenie je v tom, zakázať sprostredkovanie vo výberovom konaní a obracať sa priamo na tých, ktorí projekt realizujú alebo predávajú. Treba postihovať neplatičov faktúr konečným realizátorom, súdmi a exekúciou. Dnes sa sprostredkovatelia nabalia a realizátori, ktorí to oddrú, nedostanú nič.

   Opíšem exemplárny prípad zo školstva. Súčasný minister s tým nemá nič spoločné, ale zaujímavé, ani minulý minister s tým nevedel pohnúť. Dal som o tom interpeláciu  podpredsedovi vlády Ľ. Vážnemu, aj premiérovi Ficovi som to na európskom výbore porozprával, nebol ešte informovaný, aj keď nedávno dostal podrobný list. Jeho úradník z Úradu vlády zavolal postihnutému s otázkou, čo teda má s tým robiť?  
   Oklamaný pán má 77 rokov, volá sa Dušan Piatka, je to čestný a úspešný podnikateľ, veľa  budov, aj v Prahe, jeho firma Inštalatér inštalovala. Riešenie tohto prípadu, o ktorom v parlamente už dlho hovorím, by povzbudilo mnohých malých a stredných podnikateľov, ktorí majú rovnaké podvodné likvidačné problémy.

   Jedná sa o práce a dodávky strojových zariadení pre projekt "Plynofikácia objektov Žilinskej univerzity – pracovisko Liptovský Mikuláš". Realizovala ho firma Inštalatér Dušana Piatku, s. r. o., v Liptovskom Mikuláši. Generálnym dodávateľom prác a zmluvným partnerom Žilinskej univerzity bola firma OHL Pozemné stavby Bratislava, a. s., s riaditeľom Ing. Daliborom Štefánikom, Furmanská 6, ktorá za to dostala 2,8 mil. EUR. Táto firma existuje kvôli pritekaniu peňazí z eurofondov, je podozrivo úspešná pri získavaní štátnych zákaziek, pričom nemá vlastných výkonných pracovníkov a len rozdeľuje práce pre iné firmy. OHL  teda hľadala ďalšiu firmu a uzavrela zmluvu o dielo s firmou RESTAV SK, s. r. o., Žilina, Pri Račianke 39, riaditeľ Ing. P. Jakuš, ktorá bola na tom rovnako. Nemá techniku, ľudí, ani technológiu, museli ďalej hľadať realizátora plynofikácii Žilinskej univerzity.
Stala sa ním firma Inštalatér, ktorá zákazku podľa zmluvy o dielo dopredu financovala na úver, nakúpila techniku, technológiu, a projekt zrealizovala v termíne 20. 8. 2012. Dielo nevykazuje žiadne vady, dva roky ho univerzita užíva, ale pán Piatka za to nedostal ani korunu. Jeho faktúra bola na 136 462 EUR. Písal, behal, navštevoval, rokoval, urgoval, výsledok je doteraz nulový. Vymáhal to súdnou cestou, rozhodnutie Okresného súdu Žilina bolo, že RESTAV musí zaplatiť jeho pohľadávku. Konateľ firmy RESTAV podpísal uznanie záväzku voči veriteľovi v plnom rozsahu, napriek tomu sa odvolal. Prehlásil niekoľko raz, aj  verejne pre televíziu JOJ, že za zákazku nedostal zaplatené od vyššieho dodávateľa, firmy OHL Bratislava a preto svoj dlh Inštalatéru nebude môcť vyrovnať.
Chudák Piatka viacnásobne urgoval Žilinskú univerzitu, rektorku prof. Tatianu Čorejovú. Tá najprv  neodpovedala a neprijala ho. Potom dala kvestorke Gjašíkovej pokyn na riešenie problému, ktorá však tiež nič nevyriešila.
   Kontrola z Ministerstva školstva v spoločnosti OHL Pozemné stavby nič nenašla, všetko bolo v poriadku. Najprv ju OHL odkladal, mesiac mu trvalo, kým kontrolu umožnili. Vec bola objasnená listami aj ministrovi školstva D. Čaplovičovi. Na osobnom stretnutí potvrdil oprávnenosť požiadavky firmy Inštalatér. Aj mne osobne potvrdil, že neplatenie je nefér.
Televízia JOJ 23. 9. 2013 odvysielala šot o podvode s peniazmi za predmetné dielo. Pán Piatka podal trestné oznámenie okresnému riaditeľovi PZ v Liptovskom Mikuláši, jeho podanie odmietli ako bezdôvodné.  
   Pri kontrole spoločnosti generálneho dodávateľa OHL kontrolný orgán nenašiel žiadne pochybenie, hoci peniaze neboli vyplatené. OHL získala bez akéhokoľvek pričinenia z predmetnej zákazky neuveriteľných 245 000 EURO. Aj keby firme Inštalatér zaplatila, tak by získali 109 000 EURO len za to, že bez akejkoľvek námahy tento biznis sprostredkovali.
Firma Inštalatér zaplatila za niekoľkomesačnú prácu svojim 18 zamestnancom, zaplatila kotlové systémy, meranie, reguláciu, revízie, teraz je v zúfalej situácii, temer v likvidácii.

   V manipulovaných tendroch sa teda vyberajú firmy bez schopnosti čokoľvek realizovať. Dokážu získať miliónové zákazky z eurofondov, potom nájsť dodávateľov, subdodávateľov, atď., ale nič nezaplatiť a tak dostať realizátora do krachu. Pán Piatka mi nedávno napísal, že u nás je takmer nulová vymožiteľnosť práva, má pravdu.

    Kedy dostane firma Inštalatér svoje peniaze? Kedy sa zmení zákon o verejnom obstarávaní?   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?