Mladí, príďte do Prahy, na stretnutie Taizé

Autor: Jozef Mikloško | 7.12.2014 o 12:56 | Karma článku: 6,32 | Prečítané:  1018x

V roku 1990 ma v Prahe navštevovali bratia Vincent a Alojz z Taizé. Pripravovali tu na 28.12.1990 – 2.1.1991 svetové Ekumenické stretnutie mládeže. Pri organizovaní tohto stotisícového podujatia bolo treba pomoc armády. Ministrom obrany bol nevojak Luboš Dobrovský. Kresťanov nemal rád, raz ma vo vláde nazval Chomejni. Keď, vyhovárajúc sa na zákony, nechcel poskytnúť na stretnutie stany, kuchyne a čajovne, jeho generálovi som povedal, že sa obrátim na Bundeswehr, ktorý nám pomôže. Za deň bolo všetko vybavené. Bol to bluf, hriech, ktorý som neoľutoval, lebo mal veľmi pozitívny dopad, len stanov 6x6 bolo 50. 

Európske ekumenické stretnutie mládeže bude 29.12.2014 -2.1.2015, po 24 rokoch zasa v Prahe. Zjednotí desiatky tisícou mladých na „púti dôvery na zemi“, ktorú začal zakladateľ  hnutia Taizé, Roger Schutz, v 70-tych rokov. Cieľom stretnutia bude: modlitba spevom a tichom, hľadanie lepšieho porozumenia viery a života cirkvi, prežitie pohostinnosti v rodinách a stretanie sa s ľuďmi, ktorí žijú podľa evanjelia.

   S bratmi z Taizé sme sa za totality v Bratislave stretali cez rodinu Lenczovú. Boli v civile, rozprávali o ich hnutí a spolu sme sa modlili. Prior Roger bol v Prahe už v r. 1981 a 1988. Spev z Taizé „Nebojte sa“ skomponovali na tieto stretnutia, spievali ho na podporu disidentov počas našich politických procesov.  

   S priorom som sa prvýkrát stretol začiatkom 80 rokov vo Varšave. Raňajkovali sme v sakristii kostola sv. Anny. Keď sme mu s manželkou povedali, že naše prvé dieťa v roku 1965 pri pôrode zomrelo, vzal veľkú sviecu, išiel s nami k oltáru, zapálil ju a pomodlili sme sa prvú verejnú modlitbu za našu nepokrstenú Moniku. 

   V roku 1985 počas vedeckého pobytu v Grenobli som navštívil aj Taizé. Bola zima, kostol bol plný mladých na kolenách. Pamätám si večernú bohoslužbu za účasti bratov na čele s priorom.

   Poslednýkrát som sa s ním stretol v Prahe na Nový rok 2001. 12.5.2005 mal 90 rokov.  16.8.2005, 4 dni pred 65. výročím založenia komunity Taizé, bol v tamojšom kostole Zmierenia zabitý nožom choromyseľnej ženy (brat Alojz, ktorý nás navštevoval, katolík pôvodom z Čiech, sa stal po smrti zakladateľa Rogera priorom komunity Taizé).   

   V príprave na novoročné stretnutie r. 1991 brat Roger napísal List z Prahy:  „Podľa Evanjelia zmierenie nikdy nie je postupné, je okamžité. Nestráca čas súdením, snaží sa nedramatizovať situáciu. Nezdržuje sa zisťovaním, kto mal pravdu a kto nie, veď nič iné tak neohrozuje tvorivé schopnosti.“ Tieto slová vystihujú nežnú revolúciu,  ktorej 25 výročie sme si spomenuli.

      Na prelome r. 1990-91 hlavným miestom stretnutia v Prahe bol obrovský stan na Letnej, pod oknami môjho bytu. Niekoľkokrát som tam bol na modlitbe, v závere som pozval brata Rogera na návštevu. Prišlo s ním jeho 10 bratov v bielych rúchach. Výťah nechodil, išli pešo okrúhlym schodiskom na 6. posch. Bolo to radostné stretnutie, sedeli na zemi, modlili sme sa a spievali. Brat Roger mi potom napísal: „V Tvojej prítomnosti, Ježišu Kriste, naše bytie nachádza plný zmysel: treba nám opustiť seba v Tebe. Toto opustenie je však veľmi vzdialené našim ľudským podmienkam, pretože predpokladá nikdy nezabudnúť na Tvoj život – Vzkrieseného, ktorý nám stále ponúkaš. Pán podpredseda, ďakujem za Vaše posolstvo. V dôvere svojho srdca sa s Vami modlím, brat Roger z Taizé.“

   Dom, v ktorom som býval, obývali aj bývalí komunistickí funkcionári. Jeden senior, ktorý mi vždy nadával na porevolučné pomery, po návšteve z Taizé povedal: „Když jsem včera videl na schodišti ten bílý zbor, myslel som si, že nás přepadli andělé.“

  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?