Zrušia sa raz amnestie?

Autor: Jozef Mikloško | 21.3.2015 o 22:47 | Karma článku: 7,08 | Prečítané:  919x

Návrh zákona na zrušenie Mečiarových amnestií tento krát podpísalo 60 opozičných poslancov, v programe NR SR to bolo 17.3.2015. Za nezáujmu poslancov SMERu, po opozičnej rozprave, sa zákon neschválil.  57 bolo za, 3 boli proti, 77 sa zdržali hlasovania, 13 chýbali. Vo vystúpení som pripomenul čas, keď Slovensko bolo čiernou dierou Európy - mnohí si to už nepamätajú.

Vo voľbách 1992 sa 24% hlasov hodilo do koša, pripadlo najmä HZDS. Tretina Slovenska sa rozhodla pre Mečiara, nielen babky demokratky nesú vinu za vtedajší vývoj. Hľadal sa nepriateľ, zosmiešňovali sa protivníci, vyvolávali sa škandály, šírili sa polopravdy. Útočilo sa na biskupov, škandalizoval sa biskup Baláž. Vláda 23x prehrala spor s Ústavným súdom. Tesne pred svojim pádom predala pod cenu striebro našej ekonomiky - VSŽ.

   V rokoch 1993-95 som pracoval u prezidenta Michala Kováča. Keď bol v r. 1992 predsedom FZ, plnil pokyny šéfa a všetko bolo v poriadku. Keď ho nečakane zvolili za prezidenta, stal sa Tomášom Becketom. Mečiar na neho útočil, ignoroval a obmedzoval ho. 14.3.1994 mal prezident tvrdý prejav v SNR, ktorá Mečiara 16.3. odvolala. 13.12.1994 sa vrátil k moci. Prezident Kováč išiel 17.12. na oficiálnu návštevu Vatikánu. Keď Mečiar zistil, že nemôže byť vedúcim, poslal do delegácie predsedu SNR Gašparoviča a ministrov Hudeca, Kalmana, a Siteka. Vo Vatikáne sa diali divné veci: pri sadení lipy vo vatikánskych záhradách, pri slovenskom koncerte pápežovi, aj pri odovzdávaní nášho daru na námestí Svätého Petra, 35 m vysokej jedle zo Zázrivej.

   Prezident  Kováč vydržal útoky, aj keď hodiny agentúry DONAR odpočítavali jeho čas. 31.8.1995 mu uniesli syna, násilne ho opili a zaniesli do Rakúska. Vyšetrovanie zastavila Mečiarova amnestia, ktorú vyhlásil hneď v deň ukončenia funkcie M. Kováča, 3.3.1998, upravil ju 7.7.1998.
   Denník HZDS, Slovenská republika, vtedy obhajoval nezákonnosti, ktoré sa  diali, útočil na prezidenta a škandalizoval ho. Po páde vlády HZDS denník skončil, jeho redaktori, ako komunisti po r. 1989, nikdy nepovedali: "Prepáčte, spravili sme chyby, už sa to nestane!“
   Nezabudnime ani na divokú privatizáciu, ktorá vytvorila vrstvu bohatých, ktorých seriózni podnikatelia nikdy nedohonia. Nedávno mi svedok zasadania „privatizačnej“ komisie opísal jej schôdzu, ktorá rokovala o pár stranách položiek, jeden riadok - jedna fabrika. O budúcich majiteľoch sa rozhodovalo takto (voľne citujem): „Ferovi nedáme, má dosť prúserov, Ďuro je trikrát rozvedený a má frajerku, Jano neplatí dane a špekuluje, na Pištu sa nedá spoľahnúť, dáme to Jožovi, ten je náš!“

   Pamätáte sa na megalomanskú volebnú kampaň v rokoch 1992 a 1994. Na Mount Evereste viala zástava HZDS, ak by to nevyšlo, mali pripravené Alpy, ktoré by boli Everestom. Švajčiarskom sme sa stali tak, že ich bilboard s Mattehornom nahradil Kriváň. Rezeš kúpil futbalový klub Sparta Praha za miliardu, ktorá v kampani musela hrať v dresoch HZDS. Dve Claudie, Cardinale a Schiffer, G. Depardieu, O. Muti a mladý Belmondo, chodili k nám, ako na klavír. Občanov ich kráľovské honoráre nevzrušovali. Anton Srholec povedal: „Veriaci kde ste, ako je možné, že volíte skorumpovaných a morálne podlých ľudí?“  Pamätáte si tlak Mečiara na KBS, aby v Trnave vznikla Katolícka univerzita? Keď biskupi nesúhlasili, založil tam Univerzitu sv. Cyrila a Metoda.

   29.4.1996 bol zabitý Róbert Remiáš, jeho auto vybuchlo s nástražnou výbušninou. Mal 26 rokov, bol sprostredkovateľ so svedkom únosu Michala Kováča ml. Viackrát som sa stretol s jeho matkou, jej bolesť je stále veľká. To, že sa prípad nevyšetril, znamená, že súvisel s únosom.  

   Národ trikrát usúdil, že ideálom moci je HZDS. Slovenský psychiatrický zjazd premiérovi napísal: „Ako odborníci na duševné zdravie už dlho s obavami sledujeme, ako narábate s mocou... Vo Vašom správaní v politike a vo verejných vystúpeniach prejavujete veľkú dávku netolerancie,  mocensko-autoritárnych tendencií a účelových prekrúcaní pravdy – teda klamstiev, ktoré šíria nenávisť... Vytvárate takú spoločenskú a politickú atmosféru, ktorá  rozdeľuje slovenských občanov..., vznikajú medzi nimi konfliktné situácie, zvyšuje sa nenávisť a hladina agresivity... Stiahnite sa z politiky a neprenášajte svoje vlastné konflikty, vášne a videnie sveta medzi obyvateľstvo.“

   Túto žiadosť musel Mečiar akceptovať po voľbách v r. 1998. Jeden z krásnych  okamihov môjho života bol, keď v r. 1998 vyhralo HZDS, ženy sa rozplakali, ale ja som vedel, že mečiarizmus je kaput.

   Po r. 1989 bežal tento vtip: „Rýchlosť prevratu v Poľsku bola 10 rokov, v Maďarsku 10 mesiacov, v Rumunsku 10 dní, v Albánsku dní sa 10 minút, o 10 sekúnd súťažila Kuba a KĽDR.“ Vyhralo to Slovensko v r. 1998, keď som po ohlásení  výsledkov za 10 sekúnd pochopil situáciu. Päť dní sa Mečiar neukázal a potom nám zaspieval: „Neublížil sem žádnemu z vás“.

   Prezident Abraham Lincoln, povedal: „Za bláznov možno držať niekoľko ľudí celý čas, všetkých ľudí nejaký čas, ale nie všetkých ľudí celý čas.“

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?