Deti v parlamente

Autor: Jozef Mikloško | 11.5.2015 o 23:13 | Karma článku: 6,02 | Prečítané:  1446x

Je desať, poobede začíname. Z vrátnice volajú, že je tu kopa detí, 45 školkárov z cirkevnej materskej školy Madony Žitného ostrova v Dunajskej Lužnej. Návštevu si sami vybavili, mne iba vnuci (6+4) oznámili, že tam musím byť.

Anka Ličáková + 5 (JM)
Ideme na Hrad (JM)
Pani sprievodkyňa (JM)
Sestra Sabínka (JM)
Všetci chcú rečniť (JM)
Čakanie na poradie (JM)
Saša (6) (JM)

Stohy taštičiek s desiatami idú pod roentgen, detí sa tlačia do rámu. Sestru Sabínku trikrát vracajú, až moja rada  „ruženec a pištol odložiť“, zabrala. Lastovičky sa usádzajú okolo J.M. Hurbana, niektorí si zabudli proviant v prístroji.  Fotografujeme sa, milá pani sprievodkyňa Lujza Kittlerová rozpráva o parlamente, ja dodám niečo veselé. Pred prehliadkou sa ide masovo na záchod. Sestry strážia východy, ja centrálny priestor. Obdivujeme panorámu Dunaja, v Rakúsku už mnohí boli.

Pred rokovacou sálou deti upúta Brunovského maľba O dvanástich mesiačikoch. Rozprávku poznajú,  vykrikujú jej pokračovanie. V sále sa všetci hrnú do prvého radu a k rečníckemu pultu. Ukážem im, kde sedím, sestry navrhnú, že si zaspievame. Prvýkrát v histórii to bolo pekné, je to na https://www.facebook.com/mikloskojozef . Aparáty cvakajú,  ideme do kinosály. Mám tam pripravený tajomný čierny kufrík. Deti čakajú kúzelníka, ale zajačik mi ušiel, takže vykúzlim iba čokoládky a darčeky, ktoré sa rozdajú v autobuse. Kvíz sa veľmi neujal, 1+2+3 uhádnu, ale Bratislava nie je hlavným mestom Česka. Rozprávku o Červenej Karkulke ticho počúvajú,  moju verziu nepoznajú. Je aj na http://jozefmiklosko.blog.sme.sk/c/179846/Tri-Cervene-Ciapocky-a-dve-stare-mamy.html , voľakedy sme to hrali ako divadlo. Pretože bolo veľa herečiek, museli byť tri Karkulky a dve staré mamy.  Chvíľu som váhal, či vlk nezožral Karkulky už v lese, ale deti mi poradili. Premiéra neskončila dobre, vlk sa pobil so starými mamami, ale to sem nepatrí.

Poldruha hodiny rýchlo ubehlo a už sme išli držiac sa za ruky v dvojstupe na Hrad. Pod Svätoplukom si všetci posadali, vytiahli merendy a čajíčky a spokojne si chrumkali. Aj mňa ponúkli, z toho, čo mamičky pripravili.  Anka Ličáková sedela so štyrmi chalanmi, traja z nich s tatom v nedeľu miništrujú, piate bábo sa niekde skrylo? Doma chovajú sliepky, aj vnuci im to závidia.

Zaujímavé - deti nebolo treba hrešiť, ani trestať. Neviem, z akých rodín pochádzajú, boli slušné a milé. Nikto sa nezranil, nestratil, nepobil, nikde nič nerozbili. Detičky – rybičky, vtáčatká, kuriatka malé, dôverčivé, zvedavé a veselé. Bezbranné, zraniteľné, nevieme, čo ich v živote čaká? Nebudú to mať ľahké, ale teraz sa smejú a chodia do škôlky, kde ich učia dobrote a láske, ktorá dáva nádej.

PS: V delegácii boli aj rehoľné sestry - dominikánka Sabínka, speváčka a výtvarníčka, triedna včielok a františkánka Anežka, gitaristka, ktorá zložila hymnu školy, triedna ovečiek. Riaditeľka Janka Gyarmatiová, učiteľka Magdaléna Konrádová a niekoľko mám robilo ochranku.

Ospravedlňujem sa, že fotografie sú v opačnom poradí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?