Deti v parlamente

Autor: Jozef Mikloško | 11.5.2015 o 23:13 | Karma článku: 6,02 | Prečítané:  1398x

Je desať, poobede začíname. Z vrátnice volajú, že je tu kopa detí, 45 školkárov z cirkevnej materskej školy Madony Žitného ostrova v Dunajskej Lužnej. Návštevu si sami vybavili, mne iba vnuci (6+4) oznámili, že tam musím byť.

Anka Ličáková + 5 (JM)
Ideme na Hrad (JM)
Pani sprievodkyňa (JM)
Sestra Sabínka (JM)
Všetci chcú rečniť (JM)
Čakanie na poradie (JM)
Saša (6) (JM)

Stohy taštičiek s desiatami idú pod roentgen, detí sa tlačia do rámu. Sestru Sabínku trikrát vracajú, až moja rada  „ruženec a pištol odložiť“, zabrala. Lastovičky sa usádzajú okolo J.M. Hurbana, niektorí si zabudli proviant v prístroji.  Fotografujeme sa, milá pani sprievodkyňa Lujza Kittlerová rozpráva o parlamente, ja dodám niečo veselé. Pred prehliadkou sa ide masovo na záchod. Sestry strážia východy, ja centrálny priestor. Obdivujeme panorámu Dunaja, v Rakúsku už mnohí boli.

Pred rokovacou sálou deti upúta Brunovského maľba O dvanástich mesiačikoch. Rozprávku poznajú,  vykrikujú jej pokračovanie. V sále sa všetci hrnú do prvého radu a k rečníckemu pultu. Ukážem im, kde sedím, sestry navrhnú, že si zaspievame. Prvýkrát v histórii to bolo pekné, je to na https://www.facebook.com/mikloskojozef . Aparáty cvakajú,  ideme do kinosály. Mám tam pripravený tajomný čierny kufrík. Deti čakajú kúzelníka, ale zajačik mi ušiel, takže vykúzlim iba čokoládky a darčeky, ktoré sa rozdajú v autobuse. Kvíz sa veľmi neujal, 1+2+3 uhádnu, ale Bratislava nie je hlavným mestom Česka. Rozprávku o Červenej Karkulke ticho počúvajú,  moju verziu nepoznajú. Je aj na http://jozefmiklosko.blog.sme.sk/c/179846/Tri-Cervene-Ciapocky-a-dve-stare-mamy.html , voľakedy sme to hrali ako divadlo. Pretože bolo veľa herečiek, museli byť tri Karkulky a dve staré mamy.  Chvíľu som váhal, či vlk nezožral Karkulky už v lese, ale deti mi poradili. Premiéra neskončila dobre, vlk sa pobil so starými mamami, ale to sem nepatrí.

Poldruha hodiny rýchlo ubehlo a už sme išli držiac sa za ruky v dvojstupe na Hrad. Pod Svätoplukom si všetci posadali, vytiahli merendy a čajíčky a spokojne si chrumkali. Aj mňa ponúkli, z toho, čo mamičky pripravili.  Anka Ličáková sedela so štyrmi chalanmi, traja z nich s tatom v nedeľu miništrujú, piate bábo sa niekde skrylo? Doma chovajú sliepky, aj vnuci im to závidia.

Zaujímavé - deti nebolo treba hrešiť, ani trestať. Neviem, z akých rodín pochádzajú, boli slušné a milé. Nikto sa nezranil, nestratil, nepobil, nikde nič nerozbili. Detičky – rybičky, vtáčatká, kuriatka malé, dôverčivé, zvedavé a veselé. Bezbranné, zraniteľné, nevieme, čo ich v živote čaká? Nebudú to mať ľahké, ale teraz sa smejú a chodia do škôlky, kde ich učia dobrote a láske, ktorá dáva nádej.

PS: V delegácii boli aj rehoľné sestry - dominikánka Sabínka, speváčka a výtvarníčka, triedna včielok a františkánka Anežka, gitaristka, ktorá zložila hymnu školy, triedna ovečiek. Riaditeľka Janka Gyarmatiová, učiteľka Magdaléna Konrádová a niekoľko mám robilo ochranku.

Ospravedlňujem sa, že fotografie sú v opačnom poradí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Čo sa stalo Bélovi?

Bugár si zbytočne prirába hanbu.

Stĺpček šéfredaktorky

Dankova investícia do vzdelania devalvuje akadémiu

Aj kvôli Dankovi sa titul nosí ako nevkusná kravata.


Už ste čítali?