Ochrana života je vec hodná diskusie

Autor: Jozef Mikloško | 29.10.2015 o 21:29 | Karma článku: 5,84 | Prečítané:  1188x

Je to beh na dlhé trate: masové Pochody za život, miliónové  Referendum, veľa Pamätníkov nenarodeným, 1. 11. – 13x sviečka za nenarodených, 25.3. – 15x Deň počatého života, 7501 nových stromov..., nemožno to nechať bez povšimnutia.

Za posledných 42 rokov bolo na svete 1,72 miliardy umelých potratov (UP). V r. 1995 ich bolo 46 miliónov, v r. 2003 42 mil., asi 22% tehotenstiev končilo UP. Akoby denne havarovalo 235 lietadiel, každé so 466 deťmi na palube. Bohatá Európa, ktorá vymiera, v r. 2003 mala 4,3 mil. UP. V r. 2100 v nej bude na jedného Európana 14 Neeurópanov. Za 42 rokov totality bolo v ČSSR 5080 kriminálnych a 8300 politických vrážd, 79 tis. úmrtí pri autonehodách. Za posledných 21 rokov totality bolo 1 785 160 potratov.

Na Slovensku bolo doteraz 1,36 mil. UP, každé štvrté dieťa. Vrchol bol v r. 1988 - 51 tis. UP, na 100 narodených 70 UP.  Teraz pôrodnosť nevzrastá a potratovosť klesá, ale nezohľadňuje sa rast používania piluliek „deň potom“. V r.  2005 sme mali 14.427 UP, v r. 2014 7501.

Rast plodu v tele matky je zázrakom, seriózni vedci nespochybňujú, že počiatok života je počatie. Slovák prof. P. Fedor-Freybergh hovorí: “Ľudský život považujeme za nepretržitú a nedeliteľnú kontinuitu, začínajúcu počatím, kde každá vývojová fáza je rovnako dôležitá a všetky sú na sebe závislé. Tehotná žena, a aj „tehotný“ otec, nie je len pasívnou nositeľkou rastúceho plodu, ale veľmi aktívny účastník vzájomného psycho-biologického dialógu.Treba jej priznať kompetencie veľkých kreatívnych možností pre seba a dieťa v priebehu tehotenstva a prenatálnemu dieťaťu kompetenciu rovnocenného partnerstva v tomto dialógu. Ideálne by malo byť dieťa milované už prenatálne. Akým spôsobom sa s ním zaobchádza, takým bude ono zaobchádzať so svetom. Od momentu počatia je ako nový a jedinečný ľudský jedinec rovnocenným partnerom s kompletnou genetickou výbavou.“

So širokou témou ochrany života, ktorá je hodná diskusie, sa plénum NR SR v tomto volebnom období nezaoberalo. Traja poslanci (Štefan Kuffa, Marián Kvasnička a ja) ju nastolili na poslednú pracovnú schôdzu. Ide o ústavné zákony, na ktorých roky pracoval štáb odborníkov. Prinášajú maximalistické požiadavky, je pozitívne, že sa bude o nich rokovať. Za 3 roky a 8 mesiacov bolo stále veľa dôvodov na odklad tejto témy. Do volieb sú 4 mesiace, ak po toľkých výzvach budeme mlčať, kamene budú volať.

Manifest účastníkov Národného pochodu za život v Bratislave z 20.9.2015 vyzýva všetkých ľudí dobrej vôle, aby ukončili zločiny na nevinných nenarodených deťoch a násilia páchaného na ženách v mene „možnosti voľby“. Požaduje:

- ochranu a úctu ku každému človeku od jeho počatia po prirodzenú smrť;

-  pomoc tehotným matkám, mnohopočetným rodinám a rodinám v ťažkej životnej situácii;

- ochranu manželstva muža a ženy ako kolísky života a základnej bunky spoločnosti.

Manifest vyzýva poslancov NR SR, vládu a prezidenta SR, aby vytvorili legislatívne podmienky na to, aby bol chránený každý človek od počatia po prirodzenú smrť.

V októbri 2015 dostali poslanci NR SR od arcibiskupa Mons. Stanislava Zvolenského list: „Usmrtenie každého človeka, aj nenarodeného, považujeme za morálne neprípustné a nespravodlivé... Tešíme sa, že desaťtisíce obyvateľov Slovenska vyjadrili svoj postoj k ochrane života od počatia po prirodzenú smrť  a k ochrane rodiny a manželstva... Našou úlohou a prejavom ľudskosti je vytvárať podmienky, aby každé dieťa bolo prijaté... Väčšiu pozornosť si zasluhuje... zlepšenie legislatívy o informovanom súhlase ženy pred potratom a podpora rodín s deťmi... Máme nádej, že sa nájde dostatok odvážnych, múdrych a mravných verejných predstaviteľov, ktorí vo svojom svedomí pochopia, že je nevyhnutné obmedziť interrupcie predovšetkým zo sociálnych dôvodov a z dôvodu pohlavia dieťaťa.“

Máme zákony na ochranu prírody, zvierat, života zločincov, ale nenarodených zákon nechráni. Komunistický zákon o potratoch č.73/1986 sa temer nezmenil. Téme ochrany života sa dlhodobo venujem, v svojich knihách, na blogoch a facebooku. V rokoch 1991-2 som bol predsedom prvej porevolučnej 40-člennej  komisie, ktorá sa tomu venovala, pričom došla k vážnym záverom. Dohovor o právach dieťaťa som predložil Federálnemu zhromaždeniu, ktoré ho schválilo 17.11.1990. Listinu základných práv a slobôd schválilo FZ 9.1.1991 s vetou: “Ľudský život je hodný ochrany pred narodením“, máme to aj v Ústave.

Nadácia Spolupatričnosť na ochranu života a ľudských práv, ktorej som bol predsedom, pripravila 30.10.1997 pred Modrým kostolom v Bratislave druhý Pamätník nenarodeným na Slovensku (autor F. Guldán). Pred stovkou účastníkov zaznelo Requiem P. Kršku, prehovorili dekan J. Formánek, V. Krčméry, V. Rafael, T. Lenczová a ja. 1.11.1998 sme v Bratislave usporiadali prvý Pochod za život na Slovensku. Sprievod zastavoval pred kostolmi, spevom a modlitbami. Pri Pamätníku zaznelo Mozartovo Requiem, k 300 prítomným prehovor L.Šoltés, T. Lenczová, J. Fekete, E. Čeřovská, J. Pajanová, J. Hudáček a ja.  J. Husár predniesol báseň T. Križku: Ťarchavá, D. Mikloško zaspieval Ave Verum a sestry Matky Terezy sa pomodlili. Za 17 rokov sa táto slávnosť zmenila na rieku života.

V r. 2013 boli Košice Európskym mestom kultúry života. Davy sa zastali najbezbrannejších, ktorí „tiež chcú demokraciu“. Táto neobyčajná akcia ukázala silu cirkvi, schopnosť jej mobilizácie a možnosti tlaku na politiku. Vtedy na konferencii som povedal: „Ochrana života, to je okrem potratov, aj eutanázia, trest smrti, predávanie orgánov, genové manipulácie, umelé oplodnenie... Za nenarodených sa treba modliť, obetovať omše, prijať ich s menami do rodiny, vyhradiť im miesta na cintorínoch, spomínať ich pri pamiatke zosnulých, stavať im pamätníky. Potraty sú mnohoparametrický problém, riešenie je vo výchove úcty k životu, sexuálnej výchove, zdravotnej starostlivosti, zlepšení ekonomickej a sociálnej situácie rodín, podpore mnohodetných rodín, výstavbe sociálnych bytov a azylových domov pre slobodné matky, aj vec legislatívy. Zákon však nič nezmení, ak sa nezmenia srdcia ľudí.“

20.9. 2015 bol bratislavský Pochod za život. Prekonal očakávania - účasťou, atmosférou, aj kultúrnosťou. Seniori išli pod transparentom „Združenie kresťanských seniorov je za život“. Na inom bolo: „Každý, kto je za potraty, sa už narodil.“ Skrátene odcitujem myšlienky Františka Múčku (Konzervatívny denník,  20.9.2015): „Nová generácia za život. Niečo sa už musí zmeniť“:

„Zázrak z Košíc sa zopakoval, Bratislava po roku 1989 nezažila masívnejšiu manifestáciu. V priebehu 2 rokov sa tu sformovala nová angažovaná generácia. Odhady účasti sa pohybujú okolo 80-tisíc ľudí. V dave prevažovala mladá a stredná generácia, študenti, rodiny s deťmi. Slovenské pro life hnutie sa vyvinulo do podoby, akú mu môžu závidieť konzervatívci v omnoho ľudnatejších a vyspelejších krajinách. Nikde v strednej Európe, okrem Francúzska ani v západnej Európe, neexistuje také masívne prorodinné hnutie. Naši pro liferi vynikajú aj kultivovanosťou a tým, ako sa pokúšajú viesť dialóg s ľuďmi opačného názoru. Na rade sú teraz najmä politici. Ani jedna strana by do ulíc nedokázala priviesť desaťtisíce. Ak sme demokratickou krajinou, v ktorej sa politika nemá meniť len výsledkami volieb, aj angažovanosťou ľudí, volanie z Bratislavy musia zobrať politici vážne. Desaťtisíce povedali áno pre nenarodený život. Teraz je rad na parlamente a vláde, aby ich zobrali vážne.“

10.10.2015 Nadácia Antona Tunegu pripravila v  Liptovskej Osade sadenie stromov za každé, v r. 2014 nenarodené dieťa. Pracovalo 7 brigád, v mojej sme zasadili 540 smrekov. 1. novembra si Slovensko tradične zapáli sviece za nenarodených, 25.marca 2016 oslávi pätnásty krát Deň počatého života.

Pápež František nám odkazuje: „Povedzte áno láske a nie sebectvu, povedzte áno životu a nie smrti.“

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Čo sa stalo Bélovi?

Bugár si zbytočne prirába hanbu.

Stĺpček šéfredaktorky

Dankova investícia do vzdelania devalvuje akadémiu

Aj kvôli Dankovi sa titul nosí ako nevkusná kravata.


Už ste čítali?