Pred 24 rokmi odišiel Freddie Mercury

Autor: Jozef Mikloško | 29.11.2015 o 13:55 | Karma článku: 7,29 | Prečítané:  2027x

24. novembra 1991 náhle zomrel Freddie Mercury, duša a srdce skupiny Queen. V histórii bol jedným z najväčších spevákov populárnej hudby, na budúci rok by mal 70 rokov. Uctím si ho pár spomienkami.

16.9.1984 som bol v Mníchove na koncerte Queen v olympijskej hale. Na umelcov sme čakali dve hodiny, po prvej pesničke sme im však oneskorenie odpustili. Dve  hodiny sme všetci boli bratia, pri piesni „We Are The Champions“ sme sa chytili za ruky a spolu spievali. Zľava som mal seniorku, sprava dievku v džínsoch. Keď diváci stále požadovali prídavky, po tradične záverečnej britskej hymne „God Save The Queen“, bubeník R. Taylor na pódiu drgol do bubnov, ktoré sa s rachotom zosypali a bolo po koncerte. Aj tu som obdivoval schopnosť Freddieho osloviť mladých. Na jeho koncertoch vždy vládla atmosféra, ktorá ich dostávala do varu. V r. 1986 Queen koncertoval v Budapešti, prvýkrát za železnou oponou. Pred 80 tis. divákmi Freddie spieval "virágo, virágo".

Bol štvoroktávový spevák, skladateľ a klavírista. Ako bohém mal problémy, zomrel náhle, 46 ročný, na  AIDS. Iba deň predtým svoju chorobu oznámil verejnosti. Keď som sa o jeho smrti dozvedel, práve som v Prahe išiel na otvorenie medzinárodného stretnutie zdravotníkov, kde sa hovorilo aj o AIDS. V prejave som spomenul aj Freddieho Mercuryho a poprial som mu večné odpočinutie. Bol búrlivák, ale zanechal ľuďom veľa radosti. Účastníci konferencie boli mojim prejavom prekvapení.

V roku 1992 som mal viacero vstupeniek na olympijské hry v Barcelone. Pieseň Barcelona, ktorú Freddie spieval s Montserrat Caballé sa stala olympijskou hymnou, i keď na olympiáde ju mohla speváčka zaspievať iba sama. Freddie ju sprevádzal na obrazovke, toto je originál:

https://www.youtube.com/watch?v=IHRd0R-uKHc

Žiaľ, do Barcelony sa mi podarilo dostať až mesiac po olympiáde. Športoviská boli osirelé, olympijskú hymnu na štadióne zahrali iba z nahrávky.

Keď som onedlho videl prenos menovitého hlasovania v SNR o suverenite, svoje dojmy som, bez súhlasu Queen, opísal v článku „Show must go on – Šou musí pokračovať.“

Freddie sa ku koncu života zmenil. Posledné piesne, ktoré nasnímal už v čase, keď sa choroba hlásila, majú hĺbavé slová. Na koncerte z príležitosti jeho úmrtia ho nikto nedokázal zastúpiť. Vidno to aj na piesni To Much Love Will Kill You s Luciom Pavarottim:

https://www.youtube.com/watch?v=l1hFslY6oVw

Poslednú rozlúčku s Freddiem Mercurym doteraz videlo 10,5 mil. ľudí:

https://www.youtube.com/watch?v=FyejB43PKkE

RIP!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Z budovy SIS budú sociálne byty pre úradníkov, obec neuspela

Tajná služba sa zbavila prvej budovy, ktorá sa dala odhaliť cez internet. Ministerstvo vnútra tam chcel byty pre zamestnancov v ťažkej životnej situácii.

DOMOV

Dobré ráno: Ráno sa zobudíte a máte zarobené, nemusíte pohnuť prstom

Stačilo by 200 eur, aby sme boli šťastní?

KOMENTÁRE

Chorobopis slobody tlače: Bola to srdcová príhoda

Kontrolovať mocných môžu len autenticky slobodné médiá.


Už ste čítali?