Rímske návraty – Via Appia Antica

Autor: Jozef Mikloško | 16.6.2016 o 21:24 | (upravené 16.6.2016 o 21:56) Karma článku: 6,54 | Prečítané:  788x

Po ôsmich dňoch rímskych potuliek som sa doma dočítal, že „Rím umiera“. Nie je to pravda, večné mesto žije a všetky cesty vedú do neho. Závidím tým, ktorí v ňom ešte neboli.

Rím je prekrásne mesto, plné histórie, pamätihodností a zelene. Každý deň sa tam na „každej ulici“ niečo deje, len musíte mať otvorené oči a srdce. Často vás omráči vôňa kvetov a líp, aj farby bugenvílií a rododendronov.

Všade cítiť genius loci tisícročí, najmä na Via Appia Antica.

Kráčali sme po nej ako voľakedy Peter a Pavol, ktorý bol v okovách, ale aj ako víťazi a porazení vtedajších bitiek. Ich matky a manželky s úzkosťou čakali, či sa ich blízki vracajú.

Nad Regina Viarum vládlo ticho a pokoj. Duše mŕtvych, najmä tu pochovaných, sa vznášali nad vysokými píniami. V katakombách Sv. Calista, najdôležitejšom kresťanskom cintoríne so sto tisíc hrobmi, s dojatím počúvame o mučeníkoch a pápežoch.

Na štvrtom kilometri nás víta hrobka mučeníka sv. Urbana, priateľa sv. Cecílie. Okolo roku 230 ju za vieru sťali, pochovali ju tu, v katakombách. Keď jej hrob kardinál Sfondrati v r. 1599 otvoril, našli jej telo v bielych šatoch neporušené, tak ako ho zobrazuje Madernova socha.

Povedľa dlhej rovnej cesty z roku 312 pr. Kristom nás sprevádzajú štíhle cyprusy, košaté pínie a ruiny pamätníkov. Niekde tu žil Seneca, vraj tu býva aj Franco Zeffirelli a Gina Lollobrigida. Píniové aleje tajomne vedú k vilám skrytým v zeleni, obklopujú ich lúky červených makov.

Slnko pomaly zapadá, všetko tíchne, najkrajšie miesto v Ríme osirelo. Z Ciampina odlietajú lietadlá a na osamelých pútnikov sadá pieta a nostalgia prichádzajúceho šera.  

Svätý Šebastián (Jozef Mikloško)
Svätá Cecília (Jozef Mikloško)
Via Appia Antica (Viktória Kováčová)
Hrobka (Jozef Mikloško)
Hrobka Cecilie Metelli (Jozef Mikloško)
Nádvorie hrobky (Jozef Mikloško )
Vchod do vily (Jozef Mikloško)
Viktória (Jozef Mikloško)
Tri grácie (Jozef Mikloško)
Tajomná cesta (Jozef Mikloško)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Fico hnev na Čaputovú len predstiera

Pri tomto referende ide len o kampaň.


Už ste čítali?