God bless you, mister president!

Autor: Jozef Mikloško | 20.1.2017 o 21:56 | Karma článku: 11,04 | Prečítané:  3973x

Prejav prezidenta Trumpa na inaugurácii, ktorý si vraj písal sám, bol dobrý. Zaslúži si podrobnú analýzu, nie zaujatú a nekvalifikovanú, akú som sledoval na TA3. Bez nároku na úplnosť, uverejním pár myšlienok k tejto téme.

Prezident zopakoval svoje hlavné tézy: „Príliš dlho bola pri moci skupina ľudí vo Washingtone, ktorá myslela len na svoje záujmy. Čas prázdnych rečí uplynul, súčasný stav skončil, odteraz v každom našom rozhodnutí bude Amerika prvá. Posilníme súčasné aliancie a vytvoríme nové, vykoreníme radikálny islamizmus...“    

Trump povedal aj výrazy a vety, ktoré by Clintonová nikdy nepovedala - to si nikto  nevšíma: „Všemohúci Stvoriteľ, národ chránený Bohom, Biblia hovorí - ako je dobre, keď Boží ľudia žijú v jednote“. Zakončil slovami: „Nech vás Boh žehná a Boh nech žehná Ameriku“.  Je to tradičný záver prezidentov, aj Obamu, ale jeho činy boli s týmto želaním v rozpore.

Keď na inaugurácii rabín a biskup mali čítať Bibliu, komentátor TA3 povedal, že Sväté Písmo si necháme nabudúce a nechal ďalej kolegov mlátiť prázdnu slamu.

Keď veľkí speváci odmietli vystúpiť na slávnosti, hymnu zaspievala mladá dievčina. Dobre to zvládla, Američania spievali s rukou na srdci.

Amerika ma šancu hodiť spiatočku. Bol som tam osemkrát – v rokoch 1970-96. Pri prvej návšteve oslavovali 200 rokov samostatnosti. Bola to vtedy veľká zem, krajina veľkých možností, plná talentovaných a pracovitých ľudí, vedcov, spisovateľov, umelcov a športovcov. S nástupom „baby boomer generation“ to išlo dole vodou. Odmietali tradičné hodnoty, boli z najlepších univerzít, cítili sa privilegovanými, s veľkými príjmami a konzumným životom. Skončilo to veľkým zadlžením krajiny, s neokonzervatívcami v politike, so životom nad pomery, s vojenskými dobrodružstvami.  

Podľa slov nového prezidenta skončila politická korektnosť. Vo voľbách získal aj kresťanských voličov, takže korektnosť bude mať kresťanský pohreb. Trump chce byť prezidentom všetkých Američanov, najmä však tých, ktorí nie sú so súčasným stavom spokojní a chcú zmeny nutné pre svet, ktorý je ohrozený atómovým ničením.  

     Verím, že Amerika sa zasa zmení na „The big country“, na krajinu, v ktorej budú zasa vládnuť hodnoty slobody a demokracie, nielen peniaze, zisk a úspech za každú cenu. Verím, že vzťah USA a Ruska sa zlepší a zreálni, že v Rusku nebudú vidieť iba nepriateľa, ktorý za všetko môže, že vojna medzi mocnosťami nebude. To je hlavné posolstvo volieb a aj dnešného dňa.

Aj v našich médiách došlo ku kolektívnemu zlyhaniu, akoby sa nesnažili rozumieť, čo sa deje v USA. Víťazstvo Trumpa nevedeli prijať, ešte ani nezačal a už sa šíri myšlienka jeho „impeachmentu“.

Nespokojnosť Američanov so súčasným stavom nezachytili žiadne prieskumy? Za Wikileaks, ktorý zverejnil maily demokratov, videli iba ruských hackerov?     

V médiách a v internete padajú všetky hranice a tabu témy. Kvôli zisku prestali byť tajnosti v oblasti sexu, násilia a drog. Akčné a porno- filmy ohlupujú ľudí, stále sa posúva hranicami dovoleného. Ak to politici nechcú ovplyvniť, nech sa nečudujú, že aj v politike sa hranice tajnosti posunuli a že daňových poplatníkov zaujíma, na čo sa míňajú ich peniaze. Wikileaks dokazuje, že politici si musia dávať pozor na svoje vyjadrenia a tajné rozhodnutia, lebo ich prezradenie môže byť koncom kariéry. Vlády by sa mali snažiť konať transparentne, byť organizáciami pod sklenenou kopulou. Pápež Ján Pavol II. to povedal aj o cirkvi.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Fico hnev na Čaputovú len predstiera

Pri tomto referende ide len o kampaň.


Už ste čítali?