Rím pri 40 stupňoch nekolaboval

Autor: Jozef Mikloško | 24.7.2017 o 13:13 | Karma článku: 4,81 | Prečítané:  787x

K moru sa išlo cez ulicu Cavallo morto (mrtvý kôň), križovali ju Via Ruggero Leoncavallo a Via Giuseppe Verdi. Na dvore Via Margutta 51 som stretol štíhlu blondínu vtipného fešáka – Audrey Hepburnovú a Gregory Pecka, how are you?

Do chrámu sv. Petra mi dovolili vojsť až na piaty pokus. Na krátke nohavice som si natiahol dlhé, veci z krátkych pískali. Vnuci sa tešili, že vchod k Ústam pravdy už zavreli, vraj nedávno mame klamali. Iba cez mreže videli tváre ľudí, ktorí tiež cigánili. Pri pápežskom paláci v Castelgandolfo nad jazerom Lago di Albano dron snímal vášnivé bozky pod závojom mladomanželov v stredných rokoch. Nesekírovali ich svokry, ale fotografista, kameraman, režisér a pilot dronu. Romantiku pokazila spálená pizza bianca, ktorá sa premenila na pizzu neru, keď sa kuchár zarozprával a dal nám ju come regalo (ako dar). Nebolo ľahké vybrať si zmrzlinu zo 150-tich možností, ani nájsť dobré miesto na získanie spiatočného lístka k Fontáne di Trevi. Okolité ulice sú preplnené, svedomití rodičia mali dlhými bužírkami priviazané o ruky po dve deti. Fontána fascinuje od r. 1762, denne sa z nej vyberie asi 3000 Euro. Na vrátnici konzervatória Santa Cecilia syna spoznali, na ulici znel spev, husle a klavír. Tieň na schodoch Piazza Spagna lemoval sediacich turistov - keď lízali zmrzlinu, policajt zapískal. Peknú čašníčku som pokladal za Slovenku, Rusku, či Ukrajinku, bola to Poľka. V kostolíku krstili dvojročného chalana. Niekoľkokrát ušiel, naháňali ho, keď mu kňaz obliekol košieľku, vyzliekol si ju a odhodil. Nakoniec ho krstný chytil a krst bol platný. Je pozoruhodné, že krízové Taliansko zasa vybudovalo nové autostrády, obchvaty a tunely, v ktorých sa navigátor nevyznal.

Na Piazza Navona bola klasika - maliari, muzikanti, speváci, kúzelníci. Hitom bola prakom strieľaná vrtuľka s lampičkou. Po ohnivej šou umelec nešiel s klobúkom k ľuďom, ale stál v strede priestoru a čakal tých, ktorí ho odmenili. Stretli sme aj portrétistu Leona z Alžíra, ktorého obraz už dvanásť rokov visí v Dunajskej Lužnej. Keď mu portrétovaná predstavila tri ratolesti, ktoré sa medzitým narodili, srdečne sa s nimi zvítal.  

Na Piazza della Rotonda pri Panteóne na schodoch pred obeliskom sedel výber sveta. Obďaleč spieval country spevák, diváci ho počúvali a pozerali „one man šou“ nenápadného klauna. V zhustenom lieviku prechádzali rodiny s deťmi, vypasované dievky v minisukniach a ich potetovaní fešáci, dobre živených holohlavcov sprevádzali dámy so značkovými taškami. Starnúce vymaľované paničky dokazovali, že nestarnú, ich partneri s kryštálovými úsmevmi neúspešne tajili svoje roky. Je spravodlivé, že všetkým beží čas rovnako. Všade cítiť genius loci miest, ktoré v minulosti navštívili významné osobnosti. Keby preto všade dali pamätné tabule, nebolo by miesta pre okná.

Vtipný klaun tancoval s vnukmi. Kým som vytiahol mobil, hladkal už starých po plešinách, babky sprevádzal pod pazuchou, k ženám sa choval nonšalantne, pred rehoľníkmi sa modlil, rehoľníčkam dával svätožiaru z balóna. Urobil pár gest vyfešákovanému gigolovi v tmavých okuliaroch. Obecenstvo sa smialo, jeho atraktívna girl sa tešila fotografom. Indkám sa klaňal, Japonkám so zloženými rukami. Na korbu auta plného smetí, zobral divákom značkové tašky plné drahých vecí a „dával“ ich medzi odpadky. Keď všetci strnuli, popletené ich vrátil majiteľom. S Američanom si vymenil kovbojský klobúk za svoj zamastený. Nakoniec s mopom a nastaveným klobúkom chodil medzi ľudí a utieral z nich prach. Päť Euro, ktoré mu niekto dal, každému ukazoval, darovanú kreditku bez pinu veľkoryso vrátil.

Fontána s obeliskom na ktorom je vraj popol Caesara, šumela a mne napadol Sergej Jesenin: „Šum rezeda a fiala, mne z duše ťarcha spadala...“

Dlhé nosy im nenarástli

Via Margutta 51

Aj päťcentovka platí?

Pizza nera come regalo

Conservatorium Santa Cecilia

Krst platil!

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Fico hnev na Čaputovú len predstiera

Pri tomto referende ide len o kampaň.


Už ste čítali?