Lúčenie s Jožkom Kaňom

Autor: Jozef Mikloško | 22.8.2017 o 6:58 | Karma článku: 4,70 | Prečítané:  1059x

10. augusta 2017 zomrel po dlhej a ťažkej chorobe Ing. Jozef Kaňa (74) z Dolných Bojanovíc, vzácny priateľ, odborník, politik, muzikant a vinár. Nedá sa na neho, ani na jeho pohreb 16.8.2017, zabudnúť. 

V kostole sv. Václava bolo veľa rozlúčkových prejavov, dostal som možnosť vystúpiť za členov Pi-klubu, neformálnej skupiny slovenských spisovateľov a umelcov, ktorých členom bol aj zosnulý:

„Jozefa sme prijali medzi seba za čias jeho diplomatického pôsobenia v Bratislave. Pravidelne sme sa stretali, viackrát sme navštívili Dolné Bojanovice. Vždy tam bolo veselo - muzičky, spev a nekonečné „povídaní“. Obdivovali sme ho, jeho manželku Ľudmilu, aj rodinu, plnú muzikantov, spevákov a vinárov. Kaňovci chodievali do Bratislavy, Jozef prichádzal na vozíku. Spolu sme spievali „ Kto má počernú galánku“, aj prekrásnu „Ja jsem zapomněla, co jsem ráda měla, mysli si šohajko, že jsem ti umřela...“

Dolné Bojanovice nám učarili, ľuďmi, „sklepami a cimbálkami“, farárom, aj starostom. Zbor a symfonický orchester tejto dediny každoročne koncertoval v Dóme Sv. Martina v Bratislave v predvianočnom čase s nádhernou Rybovou Vianočnou omšou.

Jozef bol výborný odborník, skromný človek, vtipný a veselý, aj pri stále horšom zdravotnom stave. Posledné roky trpel, aj jeho rodina, ktorá mu statočne pomáhala niesť ťažký kríž. Sme za to vďační najmä jeho manželke a blízkym.

Jozef bol hlboko veriacim človekom, vedel, komu uveril a bol si istý. Vedel, že smrťou sa život nekončí, iba mení, že Boh oceňuje človeka nie za jeho úspechy, ale za poctivú snahu ich dosiahnuť. Pozval ho do svojej blízkosti, už sa mu uľavilo.

Milý Jožko! Spi svoj večný spánok, nerovný boj si bojoval, zostane tajomstvom, prečo práve ty a prečo práve takto. Oddýchni si v rodnej zemi, nech ti večné svetlo svieti. A tam hore nezabudni na svojich kamarátov, zbohom a dovidenia.“

Jozef mal päť sestier, absolvoval chemickotechnologickú fakultu. Bol podpredsedom ČNR a senátorom za KDÚ ČSL. Venoval sa okrem politike a obchodnej diplomacii aj kultúre, najmä ľudovému spevu, hudbe a vinárstvu.

Priznám sa, že taký povzbudivý pohreb som nezažil. Zúčastnilo sa ho veľa ľudí, aj politikov, starostov okolitých obcí, aj Cyril Svoboda, exminister zahraničia ČR. Kostol bol plný, vonku hrala dychovka, zneli modlitby, piesne, ruženec. Omša bola s mnohými spevmi a sólami. Chorály zneli ako organ: „Odpočinutí věčné dej mu Pane...“

Dlhý sprievod išiel na cintorín, pri vchode hrala dychovka, aj úryvok z Dvořákovej Novosvetskej. Prebehli dôstojné obrady, neďaleko vyhrávalo dvadsaťpäť muzikantov v krojoch z troch cimbalových súborov. Striedali sa s dychovkou, rodina si sama spustila zosnulého do hrobu, symbolicky zhasli lampáše a ľudovka spustila smutnú ale prekrásnu melódiu. Prítomní v dlhom rade kondolovali, kar bol vo veľkom kultúrnom dome, nevedeli sme sa z neho rozlúčiť. Podávalo sa víno zo Sklepa u Kaňů.

Pi klub zastupoval  Miloš Jurkovič, Milan Stano, Peter Rašla, Stano Bachleda, Miro Kohút a ja. Odovzdali sme rodine rozsiahlu fotodokumentáciu stretnutí s Jozefom, odznela aj čerstvá rozlúčková báseň Ľuba Olácha. 

Pani Ľudmila nám poďakovala: „Děkuji za všechno dobré, co s Vámi prožil, za všechny pěkné chvíle v zábavě  při vínku, ale i závažných  diskuzích, které měl rád. Ač nebyl ani spisovatel, malíř, či jiný umělec, přesto jste ho mezi sebe přijali a on si toho nesmírně vážil. Děkuji i za sebe, že jsem mohla poznat všechny Vaše chytré, vtipné kolegy... Držte pevně své otěže v rukách a neustupujte ze svých hodnot, však to také tak děláte, v rodině i ve spolku. Bůh Vás všechny opatruj.“

Každá smrť zostáva tajomstvom, trinástou komnatou, nikto na ňu nie je odborník. Aj ten, čo o nej veľa vie, keď sa objaví, stíchne. Z takéhoto pohrebu však človek odchádza dojatý, spokojný a radostný. „Smrť nie je zlá, je iba kus života ťažkého“ (Jíři Wolker). 

SPOMIENKY NA JOŽKA KAŇU (krátke videá z pohrebu sú na https://www.facebook.com/mikloskojozef)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Fico hnev na Čaputovú len predstiera

Pri tomto referende ide len o kampaň.


Už ste čítali?