40 rokov sme žili iné, nie naše životy

Autor: Jozef Mikloško | 28.11.2017 o 17:36 | Karma článku: 5,18 | Prečítané:  1175x

November 89, to boli plné námestia, aura radosti, zriedkavé prežívanie jednoty a nadšenia z pádu komunistickej zvole - spomienky, na ktoré sa nedá zabudnúť, aj keby ste chceli. Nadpis je výrok politického väzňa Rudolfa Dobiáša. 

Toho roku sme si pripomenuli 28. výročie nežnej revolúcie v Bratislave. Aj keď vývoj mnohých sklamal, vybojovali sme si slobodu a možnosť zariadiť si život podľa svojho. Husto padal sneh na 40 rokov znečistenú zem, keď sme komunistickú ideológiu vyprevádzali na smetisko dejín. Sľubovali sme si lásku, pravdu a vydržať.  

     Vlani som bol na 6. ročníku tejto Spomienky v Dojči. Dohodli sme sa, že 7. ročník bude v Bratislave, sľub sme splnili.  Združenie kresťanských seniorov Slovenska (ZKS) spolu s KVH PS Záhorská Ves, Klubom histórie polície a armády a Policejní historickou společností usporiadali na Hviezdoslavovom námestí Spomienku na 17. november. Prišlo na ňu desať historických aut Verejnej bezpečnosti (VB) a 30 ozbrojených policajtov v retrouniformách, mnohí sa prizerali. Z politických strán, okrem poslanca EP Ivana Štefanca a Mirky Szitovej z KDH, neprišiel nikto. Prišla TA3 a Markíza a viacero fotografov. Medzi policajtami boli zástupcovia z Prahy, Brna, Dojča, Trenčína, Bánoviec nad Bebravou, Topoľčian, Púchova a Prievidzi. Veliteľ zásahu bol kapitán Čenda z Prahy.   

     V programe vyhrávala Svätojurská dychovka pod vedením otca a syna - Petra Ondrejkoviča.  Prebehla akcia vekslákov na Mercedese, predávali bony za 4,50, pokiaľ ich nezlikvidovala rýchla akcia policajtov v civile a uniforme. Konferenciéri boli Monika Čerňanská a Peter Konečný. Krátke prejavy boli apolitické (Jozef Mikloško - ZKS, Peter Jašek - ÚPN, politológ Viliam Páleník a duchovný z Brna Jaroslav Kratka). Daniel Mikloško a Gabriela Miklošková zhodnotili 40 rokov totality u nás. Demonštrácia mala tento scenár:  

  • Príjazd hliadok VB, výzva na rozpustenie manifestácie, privolanie posíl,  
  • príjazd kolóny vozidiel VB, vytvorenie línie,
  • pokojná manifestácia – spev, heslá, sviečky, kvety,
  • legitimovania a zaistenie vytypovaných osôb, posun línie polície vpred,
  • manifestanti zapaľujú sviečky, dávajú VB kvety, opätovná výzva na rozpustenie,   
  • demonštranti útočia na štíty VB, ich konfrontácia s políciou,
  • vytláčanie davu smerom k Národnému divadlu, pieseň Marta Kubišova – Pre Martu. 

     Po záverečných slovách organizátorov z Dojču - Jána Csizmasia a Stanislava Skalu,  zaznela hymna Záhorákov na motív Internacionály, ktorú zložil Pavol Nemec z Gbelov, prezident Záhoráckej samostatnej svojpomocnej republiky – ZSSR.

     Stovku gulášov a kapustníc pripravil Stano Skala s manželkou Alenou a dcérou Martinou. Podávali sa v pivárni Lu Bounthonga, aj jemu ďakujeme. Pomáhal aj Štefan Morávek a Alena Poláková. Jano Kohút s manželkou, hlavní disidenti, ochoreli.

     Sme vďační všetkým, ktorí spoluorganizovali túto akciu – najmä starostovi Starého Mesta Radoslavovi Števčíkovi, organizátorom z Dojču, kolegom zo ZKS a Pavlovi Faktorovi zo Zväzu kresťanských podnikateľov a manažérov.

   Nedávno som debatoval s mladými, nik nevedel, čo je to VOSR. Treba im históriu pripomínať, aby si ju nezopakovali. Spisovateľ Daniel Hevier povedal: „Revolúcia v roku 1989 nás všetkých oslobodila, duchovne založených ľudí k duchovnu a hajzlov k špinavostiam... Vyústilo to do súčasného „mafiánskeho kapisocializmu“. S komunizmom sme sa rozlúčili, ale v psychike ľudí zostal.

   Dnes pozitívne, čo sa dosiahlo, pokladáme často za samozrejmé. Získali sme slobody, o ktorých snívali naši predkovia. Denne treba za ne bojovať, aby sme sa zasa nestali otrokmi. Za 28 rokov sa veľa podarilo, ale aj nepodarilo. Verím, že to, čo sa nepodarilo, sa ešte podarí.

Dovidenia na 30. výročí Sviečkovej demomonštrácie - 25.marca 2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Fico hnev na Čaputovú len predstiera

Pri tomto referende ide len o kampaň.


Už ste čítali?