Svätojurské tabule Fera Guldana

Autor: Jozef Mikloško | 10.12.2017 o 11:30 | Karma článku: 3,95 | Prečítané:  1016x

Fero Guldan je fenomén - ilustrátor, maliar, sochár, publicista. Keď mu zhorel dom, postavil si iný,v lese, z recyklovaného odpadu. Odtiaľ sleduje, čo sa deje dole v meste. Nedávno tam vznikla "Provizórna stena trvalých hodnôt".

Neviem, prečo si za spíkera vernisáže vybral práve mňa? Naše priateľstvo trvá od roku 1998, keď moja nadácia Spolupatričnosť získala sponsorov a on vytvoril na Slovensku druhý Pamätník nenarodeným pred Modrým kostolom. Jeho šesť metrový kríž Nenarodeným si svoje miesto hľadá.

V Slovenskej katolíckej charite má FG Krížovú cestu, Exodus a Loretánske litánie, jeho kríž je na mieste Remiášovej vraždy. Čítal som, že Fero „Víno káže a aj pije.“ Keď sme v nedeľu v zime po omši pred kostolom dojednávali, ako to bude v pondelok, FG priniesol aj spoločného priateľa - Olivera Iršaia.

Dostal som za úlohu predstaviť osoby pamätných tabuľ na Prostrednej 47. Keď som tam 27.11. presne o 17 hod. prišiel, bol som sám. O chvíľu sa vo dverách domu objavil FG, pochopil som, že ja budem rečniť, on tlieskať a potom sa vymeníme. Mýlil som sa - o pár sekúnd sa objavil exposlanec Mikuláš Huba s manželkou.  

O tri minúty volal z auta Ľubo Feldek, robil som mu v priamom prenose navigátora. Potom prišli VIP hostia, niektorí sú na fotografiách. V tme som si svietil baterkou na poznámky a ostatní počúvali o piatich tabulách, menách a osudoch:

Armin Vambéry (+1913)  

Bol svätojurský rodák, v r. 1844-6 tu chodil do školy. FG tvrdí, že bol Nemec, Maďari ho pokladajú za svojho, zomrel v Budapešti. Bol orientalista a lingvista, špecialista na islam, ovládal všetky jazyky Európy. Cestoval najmä po Ázii, bol vysokým funkcionárom v Otomanskej ríši. Je o ňom záznam v Britskej encyklopédii. Vraj svojim nápadom a menom prispel k vzniku slova vampir, čo podnietilo Íra Bram Stokera k napísaniu Drakuly.

Emanuel Cubínek, OFM (+1965)

Bol farárom na jurskej fare, kde ho na Silvestra zastrelil neznámy páchateľ dvoma ranami do tyla. Narodil sa v Oravskej Polhore, študoval v Skalici, bol profesorom literatúry a taliančiny, smutným básnikom katolíckej moderny: „Dnes už nieto veľkých básnikov, lebo niet záujmu o básne - svet sa chce zabávať“ (1933). Preložil 16 románov, aj Manzoniho Snúbencov a Papiniho Život Krista. Svätý Jur a Oravčania na neho nezabudli.

19 zabitých Slovákov počas okupácie 1968

V najväčšej ozbrojenej akcii po 2. svetovej vojne nás obsadilo pol milióna vojakov, 6300 tankov a 800 lietadiel. V Československu vtedy zahynulo 108 ľudí, z toho 19-ti Slováci. Nádej, že unikneme komunizmu sa odložila o 21 normalizačných rokov. Kvadratúra kruhu - socializmus s ľudskou tvárou, bol chimérou. Jedno z posledných rozhodnutí vlády ČSFR som jej predložil tesne pred voľbami v r. 1992: "Finančné odškodnenie mŕtvych a ranených počas invázii 1968". Na rok tomu bude 50 rokov.  

Viera Zimáková (+2009)

Bola svedkyňou v kauze vraždy Cervanovej, prípadu, ktorý aj po vyše 40 rokoch vyvoláva vášnivé diskusie. Môj priateľ Otakar Motejl, predseda Najvyššieho súdu, minister spravodlivosti a ombudsman ČR mi povedal, že v tomto prípade bolo veľa iregularít a nezákonností. S FG sme boli v r. 2009 na súde v Nitre, kde na náš podnet a záruku vtedy prepustili z väzenia M. Andrášika. S V. Zimákovou zle jednali, bola obvinená z menenia výpovede a odsúdená na dva a pol roka, aj keď kojila dieťa.

Marián Kubica (+2012)

Bol talentovaným a citlivým básnikom, ktorý žil aj vo Svätom Jure a prežil osud Jesenina a Majkovského ("Až usnú vence s láskou hladené, konáre neunesú zlato jesene"). Vydal dve básnické zbierky a jednu v náklade 1 exemplár. Keď zomrel, O. Pastier napísal nekrológ s nádejou, že básnika iní zhodnotia - doteraz sa to nestalo. S FG v r. 2010 vytvorili „priestorový model knihy“.

Fero Guldán niekde napísal: „Kresťanstvo je najmä ponuka podeliť sa o dary, ktoré sme dostali.“ Poďakoval som sa mu za kus roboty na jeho daroch a požiadal som prítomných pomodliť sa za duše tých, ktorých sme si pripomenuli. Bola zima, tak sme sa potom išli trochu zohriať...

PS: Tri tabule od FG už vo Svätom Jure na Prostrednej ul. visia natrvalo. Michalovi Dočolomanskému (Infocentrum), Národnej kultúrnej pamiatke zo 17. stor. (Barokové horné kasárne) a Matejovi Belovi (Chvála svätojurského samotoku, Vinotéka).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prokuratúra chystá oslabenie boja s extrémizmom, ktorý chcela vláda ako prioritu

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Dobré ráno

Dobré ráno: Obvinili Fica, Kotlebu aj Mazureka. Teraz im hrozí zánik

Pripravuje sa reorganizácia prokuratúry.

Komentár Zuzany Kepplovej

Žilinka vykročil ľavou

Rozpustenie Honzovho úradu sa nezdá ako dobrý začiatok perestrojky na prokuratúre.


Už ste čítali?