Svätojurské tabule Fera Guldana

Autor: Jozef Mikloško | 10.12.2017 o 11:30 | Karma článku: 4,03 | Prečítané:  1058x

Fero Guldan je fenomén - ilustrátor, maliar, sochár, publicista. Keď mu zhorel dom, postavil si iný,v lese, z recyklovaného odpadu. Odtiaľ sleduje, čo sa deje dole v meste. Nedávno tam vznikla "Provizórna stena trvalých hodnôt".

Neviem, prečo si za spíkera vernisáže vybral práve mňa? Naše priateľstvo trvá od roku 1998, keď moja nadácia Spolupatričnosť získala sponsorov a on vytvoril na Slovensku druhý Pamätník nenarodeným pred Modrým kostolom. Jeho šesť metrový kríž Nenarodeným si svoje miesto hľadá.

V Slovenskej katolíckej charite má FG Krížovú cestu, Exodus a Loretánske litánie, jeho kríž je na mieste Remiášovej vraždy. Čítal som, že Fero „Víno káže a aj pije.“ Keď sme v nedeľu v zime po omši pred kostolom dojednávali, ako to bude v pondelok, FG priniesol aj spoločného priateľa - Olivera Iršaia.

Dostal som za úlohu predstaviť osoby pamätných tabuľ na Prostrednej 47. Keď som tam 27.11. presne o 17 hod. prišiel, bol som sám. O chvíľu sa vo dverách domu objavil FG, pochopil som, že ja budem rečniť, on tlieskať a potom sa vymeníme. Mýlil som sa - o pár sekúnd sa objavil exposlanec Mikuláš Huba s manželkou.  

O tri minúty volal z auta Ľubo Feldek, robil som mu v priamom prenose navigátora. Potom prišli VIP hostia, niektorí sú na fotografiách. V tme som si svietil baterkou na poznámky a ostatní počúvali o piatich tabulách, menách a osudoch:

Armin Vambéry (+1913)  

Bol svätojurský rodák, v r. 1844-6 tu chodil do školy. FG tvrdí, že bol Nemec, Maďari ho pokladajú za svojho, zomrel v Budapešti. Bol orientalista a lingvista, špecialista na islam, ovládal všetky jazyky Európy. Cestoval najmä po Ázii, bol vysokým funkcionárom v Otomanskej ríši. Je o ňom záznam v Britskej encyklopédii. Vraj svojim nápadom a menom prispel k vzniku slova vampir, čo podnietilo Íra Bram Stokera k napísaniu Drakuly.

Emanuel Cubínek, OFM (+1965)

Bol farárom na jurskej fare, kde ho na Silvestra zastrelil neznámy páchateľ dvoma ranami do tyla. Narodil sa v Oravskej Polhore, študoval v Skalici, bol profesorom literatúry a taliančiny, smutným básnikom katolíckej moderny: „Dnes už nieto veľkých básnikov, lebo niet záujmu o básne - svet sa chce zabávať“ (1933). Preložil 16 románov, aj Manzoniho Snúbencov a Papiniho Život Krista. Svätý Jur a Oravčania na neho nezabudli.

19 zabitých Slovákov počas okupácie 1968

V najväčšej ozbrojenej akcii po 2. svetovej vojne nás obsadilo pol milióna vojakov, 6300 tankov a 800 lietadiel. V Československu vtedy zahynulo 108 ľudí, z toho 19-ti Slováci. Nádej, že unikneme komunizmu sa odložila o 21 normalizačných rokov. Kvadratúra kruhu - socializmus s ľudskou tvárou, bol chimérou. Jedno z posledných rozhodnutí vlády ČSFR som jej predložil tesne pred voľbami v r. 1992: "Finančné odškodnenie mŕtvych a ranených počas invázii 1968". Na rok tomu bude 50 rokov.  

Viera Zimáková (+2009)

Bola svedkyňou v kauze vraždy Cervanovej, prípadu, ktorý aj po vyše 40 rokoch vyvoláva vášnivé diskusie. Môj priateľ Otakar Motejl, predseda Najvyššieho súdu, minister spravodlivosti a ombudsman ČR mi povedal, že v tomto prípade bolo veľa iregularít a nezákonností. S FG sme boli v r. 2009 na súde v Nitre, kde na náš podnet a záruku vtedy prepustili z väzenia M. Andrášika. S V. Zimákovou zle jednali, bola obvinená z menenia výpovede a odsúdená na dva a pol roka, aj keď kojila dieťa.

Marián Kubica (+2012)

Bol talentovaným a citlivým básnikom, ktorý žil aj vo Svätom Jure a prežil osud Jesenina a Majkovského ("Až usnú vence s láskou hladené, konáre neunesú zlato jesene"). Vydal dve básnické zbierky a jednu v náklade 1 exemplár. Keď zomrel, O. Pastier napísal nekrológ s nádejou, že básnika iní zhodnotia - doteraz sa to nestalo. S FG v r. 2010 vytvorili „priestorový model knihy“.

Fero Guldán niekde napísal: „Kresťanstvo je najmä ponuka podeliť sa o dary, ktoré sme dostali.“ Poďakoval som sa mu za kus roboty na jeho daroch a požiadal som prítomných pomodliť sa za duše tých, ktorých sme si pripomenuli. Bola zima, tak sme sa potom išli trochu zohriať...

PS: Tri tabule od FG už vo Svätom Jure na Prostrednej ul. visia natrvalo. Michalovi Dočolomanskému (Infocentrum), Národnej kultúrnej pamiatke zo 17. stor. (Barokové horné kasárne) a Matejovi Belovi (Chvála svätojurského samotoku, Vinotéka).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Fico hnev na Čaputovú len predstiera

Pri tomto referende ide len o kampaň.


Už ste čítali?