Excelencia v paľbe otázok

Autor: Jozef Mikloško | 27.1.2018 o 12:20 | Karma článku: 3,57 | Prečítané:  1013x

Na januárovom Pi-klube sa predebatoval stav našej planéty. Debaty sa zúčastnilo osemnásť členov, hosťom bol o. biskup Jozef Halko. Nezaobišlo sa to, ako vždy, bez dobrej nálady, spevu, hudby, klobásy a vína. 

 Biskup požehnal jedlo, poukázal na multi-národnostné,  -kultúrne a -religiózne korene svojich predkov. Z nich pramenia jeho jazykové znalosti, aj lepšie chápanie ľudí iných názorov, medzi ktorých rád chodí. Po tradičných informovaniach o slovenskej literatúre, hudbe a umení bolo veľa otázok. Debata bola politicky nekorektná, ukončil ju posledný autobus z Vinosadov. Tu sú závery:

Európa nesmie zabudnúť na svoje kultúrne a duchovné hodnoty, na kresťanské korene. Európske média sú dnes neoliberálne lavičiarske. Vo Francúzsku je ľavicová kontrarevolúcia, na Sorbone vládnu neomarxisti. S napätím sa čakajú voľby najmä v Maďarsku, Česku, a Taliansku. Kresťanské demokracie v západných krajinách prehrávajú. Prípad CDÚ to potvrdzuje, CSU sa podstatne viac drží kresťanských koreňov. Slovákom chýbajú osobnosti typu Andreja Hlinku a Martina Rázusa. Cirkev má v spoločnosti dôležitú úlohu, nesmie sa nechať vytlačiť z verejného priestoru. Kritizovať jej ľudský prvok možno aj preto, že ju milujeme a chceme, aby bola lepšia. 

Debata o dnešnej mládeži - mnohí z nás boli roky učitelia - nebola veľmi pozitívna. Mládež všeličo vie, ale sa nevzdeláva do hĺbky, nezaujíma sa o históriu, je vlažná k novým znalostiam a starým  skúsenostiam. Zaujíma ich iba dnes, tu a teraz. Snáď aj včera, ale predvčerom už nie, ani zajtra. Mladí nie sú trpezliví, nezaujímajú sa o trvalé vzťahy. 

Členovia Spolku slovenských spisovateľov hovorili o radostiach a starostiach spisovateľov, o ich rozštiepenosti, aj o tom, že túto najväčšiu (550 členov) a najstaršiu spisovateľskú organizáciu Ministerstvo kultúry, jeho komisie a aj Literárne informačné centrum neberie do úvahy. 

200 tisíc utečencov sa v Nemecku stratilo. Islam nie je dialogický, je autoritatívny, svoje ciele dosahuje demografiou. Vo Francúzsku je pôrodnosť domácich 1,8, moslimov 8,1. V Srbsku je to 1,6, v Kosove 7,6. Moslimovia v Európe žiadajú toleranciu, ale často na svojich územiach nie je ich postoj ku kresťanom recipročný.    

M. Stano pripravuje knihu o Pi-klube, karikatúry už má. Z viacero kníh v príprave bude asi najzaujímavejšou Ľ. Juríkova o Ľ. Štúrovi. Otázka padla na Štúrovu proruskú orientáciu, nabudúce sa k tomu vrátime. Juríkova kniha o Dubčekovi sa v roku 50. výročia „obrodného procesu“ prekladá do mnohých jazykov. M. Jurkovič zhodnotil čo sa deje v hudbe, O. Solga hovoril o svojej monografii o J. Kupeckom, A. Hykisch opísal ohlasy ku svojej knihe o Márii Terézii. L. Olach podpisoval knihu o Vavrovi Šrobárovi, E. Ondrejička z mobilu prečítal svoju báseň, R. Ferko všetko fotografoval, budú z toho koláže. Ja som informoval o svojej knihe Ľudia a doba – z môjho života a zhodnotil som majstrovsky urobený taliansky seriál o krásach Talianska: Zázraky - polostrov pokladov. Na harmonike hral J. Burdan, spievali sme najmä záhorácke, P. Čačko druhý hlas.

Pi-klub je partiou intelektuálneho ekumenizmu, tolerancie, vzdelanosti a tvorivosti. Snažíme sa chápať činy našich členov a aj iných ľudí. Kúrime s drevom, ktoré máme, nesnažíme sa každého zmeniť na svoj obraz. Ďakujeme o. biskupovi Jozefovi Halkovi za jeho účasť a prínos v debatách. Náročným členom Pi-klubu sa stretnutie s ním páčilo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Čo sa stalo Bélovi?

Bugár si zbytočne prirába hanbu.

Stĺpček šéfredaktorky

Dankova investícia do vzdelania devalvuje akadémiu

Aj kvôli Dankovi sa titul nosí ako nevkusná kravata.


Už ste čítali?