Nové techniky s umelou inteligenciou – hrozba alebo šanca?

Autor: Jozef Mikloško | 7.5.2018 o 12:48 | (upravené 8.5.2018 o 0:00) Karma článku: 2,64 | Prečítané:  899x

V nedeľu som bol na výstave kvetín v Inchebe. Vítala ma obrovská reklama na mobil s umelou inteligenciou (UI). Média často používajú tento pojem v článkoch, ktorými ľudí strašia alebo v nich vyvolávajú prehnané očakávania.

Prečo sa práve ja k tejto téme vyjadrím?

Výskumu UI som sa svojho času dlho venoval na Ústave technickej kybernetiky SAV (ÚTK SAV). V rokoch 1963-1990 som tam skúmal najmä rýchle sériove a paralelné algoritmy. V odbore „Približné a numerické metódy“ som sa stal DrSc. v r. 1986. Publikoval som 63 pôvodných vedeckých prác, z toho 29 v zahraničí. Citácie sú na http://www.jozefmiklosko.sk/?vedecka-cinnost,23  Bol som autorom alebo spoluautorom 5 vedeckých monografií (3 v zahraničí).  V čase, keď mal ÚTK SAV pod vedením akademika Ivana Plandera asi 600 pracovníkov, som rok zastupoval, ako nestranník, zástupcu riaditeľa pre výskum. Bol som vedúci najväčšieho kolektívu matematikov v ČSSR – 50. Osem rokov som bol koordinátorom Štátneho plánu základného výskumu v UI, ktorá mala 10 čiastkových úloh na pracoviskách ČSSR. Asi päť rokov, do r. 1989, som bol vedúcim Medzinárodného bázového laboratória pre UI pri ÚTK  SAV v Bratislave. Pracovalo tam na dlhodobých pobytoch vyše 200 vedcov z 12-tich vtedajších socialistických krajín. Nástupom do politiky v r. 1990 moja vedecká práca skončila. V 90. rokoch som napísal, ale nepublikoval, populárno-vedeckú knihu Počítače s (umelou) inteligenciou.    

    

Vede som teda venoval 27 rokov. V matematike sú zaujímavé iba nové výsledky, neznáme na celom svete.  Aj veda, keď sa jej chcete venovať naplno, je vášňou, ktorá vás bude stále zamestnávať. K tejto orientácii ma inšpirovala najmä kniha zakladateľa kybernetiky Norberta Wienera: Ja, matematik. Povedal: „Rýchlosť, akou sa v posledných desaťročiach veda a ľudstvo vyvíja, nemá obdoby v dejinách. Človek stále viac ovláda prírodu, čo sa však môže prejavovať naopak stále jeho väčšou závislosťou na prírode. Čím viac berieme zo sveta, tým menej v ňom nachádzame. Zmenili sme prostredie tak radikálne, že teraz je potrebné zmeniť seba, aby sme v ňom mohli existovať. Je už pokročilá doba a voľba medzi dobrom a zlom búcha na naše dvere". Dnes sa Wienerove myšlienky vtelili do miliárd počítačov, bez ktorých by sa život sveta zastavil.

Voľakedy sa posmievalo, že kto nemá prirodzenú inteligenciu, potrebuje umelú. UI sa snaží nahradiť človeka, jeho „myslenie“ a konanie. Nemôže však úplne nahradiť činnosť mozgu, najmä jeho tvorivosť. Mozog má miliardy neurónov, o ktorých málo vieme, ako pracujú. Voľakedy A. Turing navrhol test dialógu s počítačom, pričom človek mal uhádnuť, či jeho partnerom je iný človek alebo počítač. Skutočnosť je však omnoho zložitejšia.

Ktorý človek je inteligentný? Ten, ktorý vie okamžite a efektívne argumentovať a reagovať na otázky, má asociatívne myslenie, rýchlo sa dostane k správnym a relevantným informáciám v svojej pamäti, dokáže abstraktne myslieť, rozhodnúť o priorite vecí, atď. Rýchlosť mozgu určuje jeho vysoká paralelnosť spracovávania informácii. Po klasických sériových počítačoch informatika prešla, najmä rozvojom technológie, k paralelných počítačov. Dnes poznáme ich rôzne typy – zreťazené počítače, maticové procesory, multiprocesory, systémy riadené tokom dát, asociatívne počítače, špecializované systolické VLSI systémy, dnes sa skúmajú aj molekulárne počítače. V súčasnosti existujú paralelné počítače, ktoré obsahujú desiatky tisícov malých počítačov, ktoré paralelne riešia jednu úlohu. Predpokladom je, že úloha sa dá rozložiť na vzájomné paralelne podúlohy, ktoré synchrónne alebo asynchrónne počítajú rozsiahle úlohy. Práve úlohy UI sú často také, ich riešenie v reálnom čase si vyžaduje mohutné paralelné systémy. Medzi úlohy umelej UI patrí napr.:

  1. Spracovanie množstva údajov, ich syntéza a analýza, transformácia a prenosy (seizmické, družicové a medicínske informácie, predpovede počasia, spracovanie akustických signálov a pod.)
  2. Spracovanie a rozpoznávanie obrazov (družicové mapovanie, vyhľadávanie nerastov, medicínske aplikácie, najmä tomografia, monitorovanie požiarov, atď.)
  3. Dialógové systémy (reprezentácia poznatkov, učenie, expertné a znalostné systémy a ich aplikácie v mnohých oblastiach ľudského života, diagnostické a vyhľadávacie systémy, atď.)
  4. Systémy spracovania prirodzenej reči v akustickej forme (syntéza a analýza ľudskej reči,  rozpoznanie izolovaných slov a súvislej reči, preklad z jedného jazyka do druhého, atď.)
  5. Robotika (riadenie robotov, robotické systémy „oko-ruka“, automatické riadenie aut, továrne bez ľudí, kozmický výskum, bezpečnostné systémy, náhrada orgánov, drony, atď.)
  6. „Tvorivé“ aplikácie (simulovanie činnosti mozgu, generovanie prózy a poézie, syntéza a analýza hudby, generovanie obrazov a obrazcov, počítačová grafika, filmové animácie, počítačové hry, napr. šach a pod.)

    Mnohé aplikácie má dnes UI aj na internete, najmä na sociálnych sieťach, na ktorých je už asi polovina populácie. Dôležité je, aby systémy UI boli „priateľské“ užívateľom, ktorí ich môžu aj bez kvalifikácie efektívne používať.

    Ľudstvo prežíva v oblasti vedy a techniky rýchly rozvoj. Prírodné ale najmä technické vedy sa rýchlo rozvíjajú, podstatne predbehli rozvoj spoločenských vied. Vidíme, že ak ľudstvo pri svojom rozvoji zabudne na morálku a svoje výdobytky začne investovať napr. do zbrojárstva, zle to dopadne. Z histórii máme príklady, keď po apokalypse zánikli civilizácie.

    UI je užitočným nástrojom človeka, ktorý by mal takto získaný čas konštruktívne využiť pre seba a dobro druhých. Napriek silnému rozvoju UI v poslednom období, treba konštatovať, že oproti prílišnému pôvodnému optimizmu, mnohé oblasti ľudského myslenia a uvažovania sa nikdy nebudú dať adekvátne nahradiť počítačmi. Človek dostal od Stvoriteľa dušu, svedomie a možnosť slobodnej voľby, ktorú počítač nedokáže nahradiť.

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Fico hnev na Čaputovú len predstiera

Pri tomto referende ide len o kampaň.


Už ste čítali?