reklama

Akademik Prof. Ivan Plander, DrSc. má 90 rokov

Je nestorom slovenskej kybernetiky a informatiky. Bol mi šéfom 27 rokov na Ústave technickej kybernetiky SAV (ÚTK SAV). Bol a je mi vzorom vedeckého nadšenia, výborného manažérstva a pracovnej  výdrže.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

 19.9.2018 Ústav informatiky SAV usporiadal na jeho počesť vedecké sympózium. Zástupcovia mnohých vysokých škôl a inštitúcií vzdali hold oslávencovi. Pod editorstvom Štefana Kohúta a Martina Šperku sa pripravilo CD o jeho životopise so spomienkami spolupracovníkov. Pre jubilanta sa vydali po jednom exemplári dve knihy o jeho živote a práci.

 V roku 1963, po 25 mesiacoch vojny, som sa prihlásil za matematika do Ústavu strojov a automatizácie SAV. Prijal ma Ing. Ivan Plander (IP), ktorý mi odporučil, nakoľko na VŠP bola „slabšia matematika“, aby som absolvoval aj UK vedecký odbor numerická matematika. Dal mi aj zoznam kníh, ktoré som si mal prečítať. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 1.10.1963 som sa stal členom jeho oddelenia. Na porade som dostal naštudovať metódy numerickej integrácie, aj Rombergovu metódu a vyskúšať ich na počítači. 

 IP bol autorom prvého analógového počítača na Slovensku (1958), šéfom projektu riadiaceho počítača RPP-16 (1969-1973). Bol vedúcim projektu asociatívneho paralelného počítača SIMD. Spolupracoval na vývoji počítačov SMEP, zabezpečil pre ÚTK SAV počítače ZRA-1 (NDR), GIER (Dánsko) a PDP-11/40 (USA).

 Napriek tomu, že bol nestraník, prácou sa udržal vo vedení. Na ústav prijal viacero disidentov – matematikov: Vladimíra Palka, Františka Mikloška, Mariána Vajteršica, Rudolfa Fibiho (tajného kňaza), Petra Václavíka, Máriu Lúcku, aj inžinierov Jána Langoša a Mariána Gulu. Komunisti mu to zazlievali, neraz nás musel obhajovať. Ústav často navštevovalo ŠTB, IP im chválil naše výsledky. V spolupráci s AV ZSSR pripravil Medzinárodné bázové laboratórium pre umelú inteligenciu, v ktorom počas päť rokov pracovalo vyše 200 vedcov z 12 socialistických krajín. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 V odmäku r. 1968 som požiadal o najlepšie vedecké štipendium v Európe - Alexandra von Humboldta. Okrem mnohých dokladov som musel priložiť odporúčania vedeckých korifejov, aj IP mi ho dal. Som mu vďačný, že podpisoval listy a odporúčania, ktoré boli potrebné napr. na ceste za vedeckými hodnosťami, pri cestách do zahraničia, atď. 

 IP bol vždy mimoriadne pracovitý, náročný na seba a na druhých. Spolupracovníkov posudzoval podľa výsledkov. Naučil ma, že dobré myšlienky si treba hneď zapisovať. Bez tohto „zvyku“ by som nikdy nenapísal literárne knihy. 

 Od r. 1978 sa IP stal riaditeľom ÚTK SAV, viedol celoštátne výskumné projekty v robotike a umelej inteligencie. Pred r. 1989 mal ústav vyše 500 pracovníkov, bol najväčším akademickým pracoviskom. Všetko sa realizovalo v čase železnej opony, keď na počítače a technológiu boli zo strany Západu tvrdé embargá.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Po r. 1989 bol IP zakladateľom a rektorom Trenčianskej univerzity A. Dubčeka. Vede a prednášaniu je verný dodnes, pred pár dňami prednášal v Trenčíne. Keď som ho pozval na konferenciu pre seniorov, detailne seniorom vysvetľoval, čo sa deje vo výpočtovej technike, aké sú súčasné a budúce trendy.

 Akademikovi Ivanovi Planderovi som vďačný za možnosť pracovať pod jeho vedením. Nikdy nezabudnem, že aj v totalite bol ÚTK SAV miestom vhodným na vedeckú prácu a korektné medziľudské vzťahy. Prajem mu do ďalšieho života veľa zdravia a Božieho požehnania.

Hamerlíkov zbor bývalého ÚTK SAV zaspieval oslávencovi
Hamerlíkov zbor bývalého ÚTK SAV zaspieval oslávencovi (zdroj: archív autora)
Gratuľuje Štefan Kohút, editor CD a knihy
Gratuľuje Štefan Kohút, editor CD a knihy (zdroj: archív autora)
Rektorov škôl a ich zástupcov bolo veľa
Rektorov škôl a ich zástupcov bolo veľa (zdroj: archív autora)
Riaditeľka Ústavu informatiky SAV, Ivana Budínska, organizátori stretnutia
Riaditeľka Ústavu informatiky SAV, Ivana Budínska, organizátori stretnutia (zdroj: archív autora)
Ján Šturc, exmatematik ÚTK SAV
Ján Šturc, exmatematik ÚTK SAV (zdroj: archív autora)
Vladimír Britaňák, so svojou excelentnou monografiou, ktorá vyšla vo vydavateľstve Springer Verlag
Vladimír Britaňák, so svojou excelentnou monografiou, ktorá vyšla vo vydavateľstve Springer Verlag (zdroj: archív autora)
Promótori CD a kníh o IP, zľava Ivan Kočiš, Štefan Kohút, Martin Šperka a Jozef Vojtko
Promótori CD a kníh o IP, zľava Ivan Kočiš, Štefan Kohút, Martin Šperka a Jozef Vojtko (zdroj: archív autora)
Obrázok blogu
(zdroj: Ivan Štelmák)
Štefan Petráš a Ivan Plander na oslave 1. mája 1986
Štefan Petráš a Ivan Plander na oslave 1. mája 1986  
Jozef Mikloško

Jozef Mikloško

Bloger 
  • Počet článkov:  286
  •  | 
  • Páči sa:  45x

Mám tri na štvrtú minus dva rokov (bŕŕŕ), 54-tí rok ženatý, štyri deti, dvanásť vnukov, troch pravnukov. Do r.1989 som bol vedec - matematik, potom politik, poslanec, prorektor, publicista, veľvyslanec v Taliansku (2000-2005), spisovateľ, závislák na FB. Od r. 2005 som dôchodca, vydavateľ najmä vlastných kníh (7), hudobno-dramatického CD-čka Ona, Ono a On, predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska. Pravidelne športujem, počúvam klasiku a rád sa smejem. Zabudol som, že od 11.3.2012 som sa stal poslancom NR SR a od 6.3.2016 som sa stal zasa slobodný človek, ktorému nedávno vyšla ôsma kniha: Ludia a doba -z môjho života (MarenčinPT). Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu