Senzácie na 15. Kalvárských olympijských hrách

Autor: Jozef Mikloško | 24.9.2018 o 17:18 | Karma článku: 2,81 | Prečítané:  760x

Pozvánky už neposielame, nikto sa nikomu neprihlasuje. Organizačný výbor nepracuje, vo farských oznamoch to nie je. Každý vie, že ospravedlnením je iba úradne overený úmrtný list. Napriek tomu, každoročne tam príde veľa kamarátov 

Sú zo štyroch generácii, piata, vyše 100 ročná svokra bola 200 metrov od olympijského štadióna, ale t.č. je z formy. Toho roku boli 15.9.2018 tri seanse s asi 150 účastníkmi, štyroch generácií.  

Všetci vedia, že Dede spraví bránky, cieľ šlajdra a so Sakim a Igorom pripravia sálu, Saki pripraví aj pingpong a hudbu, Filip diplomy a basketbal,  Rudo prinesie pohár pre víťaza futbalu a pagáče, Igor pitie a káričky, Dodo šlajdre, guľky a kamienky, Laky letecké modely a svoj šlajder. Ten si vlastne musí každý doniesť sám, lebo sa ako fajka, aj šlajder sa nepožičiava. Raz som ho požičal Rečkovi, roztrhol ho a ja som vypadol. Mne prischlo tradične priniesť to, na čo sa zabudne, napr. víno. Zabudli sme aj na ceny, nože, terče, lopty, taniere a 70 porcií gulášov (doniesol ich Igor). Nakoniec všetko bolo. Pol várnice jelenieho zostalo misionárom.

Správa o KOH sa šírila ústnym podaním, tamtamami a dymovými signálmi z územia Apačov. Zachytili ich aj Komančovia, niektorí prišli aj so svojimi squaw (nie je to ani v slovníku).

Keď sa pozerám na family foto prvej  novodobej olympiády  z r. 2006, vidím, že mnohí z nás už odišli do večných lovísk. Napriek tomu je nás stále viac, lebo KOH budú večne žiť, ako voľakedy naše priateľstvo so Sovietskym Zväzom.

Termín 15.KOH nebol dobrý, bol sviatok, na Kalvárii svadba, aut bolo veľa. Pomedzi ne sa ťažšie strieľalo šlajdrami, hral sa futbal, jazdili káričky. Iba Lakiho lietadlo, majster Európy 2018, nemalo kde pristáť, keď niekto náhle zaparkoval na mieste pristátia.   

Účastníci a hostia prišli v troch vlnách, prvá začala o 11 hod., druhá o 14 a tretia v Misijnom dome o 17,30. Prvé dve boli športové, tretia bol žúr do 21 hod. - hudba, tanec, guláš, víno, pagáče a koláče. V nočných hodinách do 0,00 prebehlo tajné zasadanie na tajnom mieste, kde bola zasa hudba, trochu tanec, veľa huriek, klobás, uhoriek a vína. Potom sme s Petrom Kováčom opustili rokovanie a ťahali sa domov, vrátim sa k tomu.  

Športové súťaže mali jasné pravidlá: jednotlivci v každej disciplíne súťažili v stále ťažších podmienkach, kto ich nesplnil - netrafil, čo mal, išiel handry fajčiť, darmo sa štorcoval. Priemerný počet pretekárov v každej zo siedmich disciplín bol 24, kým sa dobojovalo o olympijské medaile, prebehlo veľa vyraďovacích kôl.

Pre veľa súťažiacich a posunu začiatku odpadol pingpong a guľky na dorgy. Škoda.

Toto sú oficiálne výsledky:

Futbal:   Kalvária: Stračia cesta 1:2 (Stračáci nastúpili s A-čkom,  na sádle živení, bolo ich ako hadov. Nám neprišli piati bratislavčania - rodina, takže pohár zasa bude u Ruda Gubu, ktorý dobre sudcoval. Do šľaka! Na vyrovnanie chýbalo 5 minút).

Hod nožom :  1. Vojtech Strnisko (bol na vojne prieskumník, triafal výborne)

                       2. Marek Felber

                       3. Daniel Mikloško st.

Šlajder :         1. Ladislav Učnay (strieľa s vypúlenými očami, aby lepšie videl cieľ)

                      2. Jaroslav Kytka

                      3. Jozef Steszkál

Kráľ strelcov : 1. Tomáš Mendel (najmladší účastník – 12 ročný, strieľal ako Paganíni)

                        2. Jozef Mikloško, najst. (jedna rana vedľa!)

                        3. Jaroslav Kytka

Basketbal :    1. Mária Hudáková (žena pobila 20 mužov, ktorí nevedeli trafiť)

                     2. Daniel Mikloško st.

                     3. Jaroslav Kytka

Šipky :           1. Jozef Holka (zapichovali sa mu okolo desiatky, je asi pytliak)

                      2. František Látečka

                      3. Alojz Kytka

Káričky (mladí, v zátvorke počet kolies):

                      1. Juraj Mikloško (2) - 3 ročný, išiel ako Nuvolari, raz sa vysypal

                      2. Daniel ml. a Saša ml. Mikloškovci (3)

                      3. Marek Felber (so 4 kolesami to išlo pomalšie)

Káričky dospelí (prebehli v sále Misijného domu):

         1. Fero Látečka

         2. Laki Učnay

         3. Igor Furka (išiel ako na kravách a Učnayov brat Tibor ho blokoval, je to na videu).

 

Najúspešnejším pretekárom bol Alojz Kytka s troma bronzovými. Najstarším pretekárom bol exvolejbalista a exhokejista Tibor Učnay (86), najstarším účastníkom Pišta Guba (87), ktorý  zaspieval tradične Kalvársku hymnu. Laco Petrovič, mnohonásobný majster v disku, tentokrát neuspel. Hudbu zabezpečil jednočlenný Geci band, na gitaru hrali Učnayovci, na klarinet Bednárik, ja na ústnu harmoniku.

Cestou domov zo Stračej cesty sme v hodinu duchov išli domov cestou spomienok s Petrom Kováčom. Tam bývali Gubovci, Klamárovci a Kánikovci, sem sme chodili do škôlky a školy, tu mal obchod Bobek, mäsiar Mušák a holič Lakatoš. Tu býval Verešovci, Pišta a Tomáš, aj Lajo Čerňanský, rodiny Ujlackých, aj Tereza, moja prvá láska. Tu bývala profesorka Marešová, Soukupovci, Mikloškovci, aj Anuška Dudáška, ktorá učila v ovode. Tu sídlil Karol Spišák, slávny režisér, vedľa bývali Kovácsovci, tu bola krčma Kochka, naproti márnica a vedľa budova chudobinca, neskôr ŠTB. Naše mami sa pred ňu chodili v 50. rokoch   modliť. O všetkom by sa dalo dlho hovoriť, väčšina spomenutých je už vo večných loviskách.   

Išli sme teda kľukato po uličkách, bez navigátora, pomaly. Prišiel som domov skôr, Peter musel pešo až na Čermáň. Tiež dobre došiel, lebo naďalej ma zásobuje zaujímavými mejlami.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Fico hnev na Čaputovú len predstiera

Pri tomto referende ide len o kampaň.


Už ste čítali?